Zełenski o ukraińskiej kontrofensywie. Postępy mają być "wolniejsze niż oczekiwano"

Katarzyna Rochowicz
- Niektórzy uważają, że to hollywoodzki film i oczekują rezultatów już teraz. Tak nie jest - powiedział Wołodymyr Zełenski na temat ukraińskiej kontrofensywy w wywiadzie dla BBC. Powodem "wolniejszych niż oczekiwano" postępów - wyjaśniał prezydent - jest zaminowanie ukraińskiego terytorium.
Zobacz wideo Zalane wioski w Ukrainie po przerwaniu zapory

Prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z BBC przyznał, że postępy na froncie podczas bitwy są "wolniejsze niż oczekiwano", na dwa tygodnie po rozpoczęciu ukraińskiej kontrofensywy. - Niektórzy uważają, że to hollywoodzki film i oczekują rezultatów już teraz. Tak nie jest - powiedział Zełenski w rozmowie z BBC. - Stawką jest ludzkie życie - dodał.

Zełenski przekazał, że uderzenie w siły wroga nie będzie proste, ponieważ 200 tysięcy kilometrów kwadratowych ukraińskich terenów miały zostać zaminowane. - Niezależnie od tego, czego niektórzy mogą chcieć, w tym prób wywierania na nas presji, z całym szacunkiem, będziemy posuwać się naprzód na polu bitwy w sposób, który uznamy za najlepszy - mówił ukraiński przywódca, dodając, że Ukraina nigdy nie przestanie walczyć o swoje ziemie, bez względu na to, kto będzie prezydentem w Moskwie, jeśli Rosja pozostanie na terytorium Ukrainy.

Wojna w Ukrainie. Działania ofensywne w dwóch obwodach

Strona ukraińska poinformowała, że odzyskała kontrolę nad ośmioma wioskami w obwodzie zaporoskim i donieckim. 

Ukraiński Sztab Generalny podał, że w ciągu minionej doby rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę 33 dronami Shahed i 7 rakietami wystrzeliwanymi z systemów S-300. Rosjanie przeprowadzili też 83 naloty na pozycje Ukraińców i dokonali ponad 50 uderzeń z wykorzystaniem wieloprowadnicowych systemów rakietowych. Wystrzelony przez Rosjan pocisk balistyczny Iskander-M spadł na cywilną infrastrukturę w Zaporożu. Jak podają Ukraińcy, Rosjanie koncentrują ataki w pobliżu Bachmutu, Awdijiwki i Łymanu. Trwają ciężkie walki. Rosjanie próbują też siać dezinformację i wywoływać panikę, rozsyłając fałszywe SMS-y o rzekomej ewakuacji ukraińskiej armii z niektórych obszarów walk. W odpowiedzi ukraińskie wojsko dokonało 12 uderzeń lotniczych na pozycje Rosjan. Zaatakowane zostały między innymi posterunki i systemy artyleryjskie.

Ukraińcy prowadzą akcje ofensywne na południu, na pograniczu obwodów zaporoskiego i donieckiego oraz w samym obwodzie zaporoskim. Również Rosjanie próbują tam odzyskać utracone pozycje. Tak jest między innymi z wyzwoloną niedawno wsią Piatichatki.

Więcej o: