Atak rakietowy na Kijów. W stolicy Ukrainy trwa wizyta delegacji pokojowej

Rosjanie rozpoczęli atak rakietowy na Kijów. Miejscowe władze informują, że działa ukraińska ochrona powietrza, która przechwytuje pociski. Zaapelowały do ludności o pozostanie w schronach do czasu zakończenia alarmu przeciwlotniczego.

Rosjanie użyli rakiet Kalibr wystrzelonych z Morza Czarnego i trudnych do strącenia rakiet balistycznych wypuszczonych z rosyjskiego obwodu briańskiego. W centralnej dzielnicy Podół w Kijowie doszło do eksplozji. Wybuchy słyszano też w innych rejonach miasta.

Wybuch w stolicy. W dzielnicy Padół. W kierunku Kijowa lecą kolejne rakiety

– poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie.

W Kijowie słychać eksplozje – donoszą korespondenci Suspilne

– poinformował Telegramie ukraiński portal.

Rosjanie zaatakowali ukraińską stolicę w czasie, kiedy przebywa w niej prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa, który ma się spotkać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta jest elementem „misji pokojowej", w którą zaangażowana jest RPA i kilka innych afrykańskich krajów.

Cyril Ramaphosa jutro ma udać się do Rosji. Tymczasem szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba napisał, że dzisiejszym atakiem rakietowym Rosja wysłała krajom afrykańskim sygnał, iż bardziej chce wojny niż pokoju.

Rosja wita deszczem rakiet misję afrykańskich przywódców, którzy przybyli do Kijowa z czymś, co nazywają planem pokojowym. „Zbombarduj Ukrainę, by nastał pokój": terroryści nigdy nie zmieniają  swoich nawyków

- napisała na Twitterze ukraińska działaczka, Olena Haluszka.

Ukraińcy chwalą się sukcesami kontrofensywy. "Postęp na wszystkich kierunkach"

W czwartek wiceszefowa resortu obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała najnowsze informacje na temat kontrofensywy. "Nasze wojska mają do czynienia z potężnym oporem wroga, jego przewagą liczebną i w uzbrojeniu. Jednocześnie ofensywa toczy się w kilku kierunkach, nasi obrońcy stopniowo, ale pewnie posuwają się do przodu i zadają przeciwnikowi znaczne straty" - napisała.

"Na wschodzie nieprzyjaciel nadal koncentruje znaczną ilość sił i zasobów oraz ściąga rezerwy z innych kierunków. Z południa na wschód została przesunięta szczególnie wroga jednostka desantowych oddziałów szturmowych" - podkreśliła wiceministerka obrony.

Hanna Malar przekazała, że działania ofensywne prowadzone są na odcinkach bachmuckim, berdiańskim i mariupolskim. "W kierunku Bachmutu - sukces" - dodała.

Jest postęp na wszystkich kierunkach kontrofensywy. Ukraińskie siły posunęły się do przodu o około kilometr na każdym

- ogłosiła wiceszefowa MON Ukrainy.

Zobacz wideo Polscy przedsiębiorcy pomogą w odbudowie Ukrainy? "My już tam jesteśmy"
Więcej o: