Niespodziewany atak Ukraińców. ISW: Zaatakowali stronę rosyjską, kiedy czekali na przemówienie dowódcy

Katarzyna Rochowicz
Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują działania kontrofensywne na terenie trzech obwodów i odnotowują zyski na tym obszarze - podaje ISW. Ponadto strona rosyjska twierdzi, że siły ukraińskie przeprowadziły atak na dywizję 20. Armii Połączonych Sił Zbrojnych, gdy żołnierze czekali dwie godziny w jednym miejscu, czekając na przemówienie dowódcy gen. mjr Suchraba Achmedowa.
Zobacz wideo Zalane wioski w Ukrainie po przerwaniu zapory

Według środowego raportu Instytutu Badań nad Wojną wojska ukraińskie kontynuują kontrofensywę na co najmniej trzech kierunkach, osiągając postępy. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała tego samego dnia, że ukraińscy żołnierze posunęli się około 200-500 metrów w nieokreślonych odcinkach frontu koło Bachmutu (obwód doniecki) i około 300-350 metrów w rejonie zaporoskim.

ISW: Wojska ukraińskie zaatakowały wroga, gdy ci czekali na przemówienie dowódcy

Strona rosyjska twierdzi, że siły ukraińskie kontynuują kontrataki na północno-zachodnich, północno-wschodnich i południowo-zachodnich obrzeżach Bachmutu. Ukraińskie i rosyjskie źródła poinformowały ponadto, że walki trwają w zachodniej części obwodu donieckiego, w szczególności w okolicach Makariwki (obwód doniecki) oraz w zachodniej części obwodu zaporoskiego na południe od miejscowości Orichiw. Ponadto ISW zauważa, że strona rosyjska twierdzi, że wojsko ukraińskie przeprowadziło atak na dywizję 20. Armii Połączonych Sił Zbrojnych w pobliżu Kreminnej (obwód ługański), gdy wojska rosyjskie czekały na przemówienie dowódcy. Rosyjskie źródła twierdzą, że dywizja czekała dwie godziny w jednym miejscu, czekając na przybycie dowódcy gen. mjr Suchraba Achmedowa. 

Instytut Badań nad Wojną zauważa także, że zdjęcia satelitarne sugerują, że rosyjskie śmigłowce broniące się przed ukraińską kontrofensywą w południowej Ukrainie są prawdopodobnie rozmieszczone na lotnisku w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim.

Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną i cywilną. Wystrzelono irańskie Shahedy

W ciągu ostatniego dnia Rosjanie przeprowadzili 38 nalotów i 52 ostrzały artyleryjskie. Wojska rosyjskie przeprowadziły ubiegłej nocy ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną i cywilną przy pomocy rakiet i dronów. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w kierunku ukraińskich miast wystrzelono 6 pocisków manewrujących Ch-22, 4 pociski manewrujące Kalibr i 10 irańskich dronów typu "Shahed". Samoloty lotnictwa strategicznego Tu-95 wystrzeliły cztery pociski z Morza Kaspijskiego. Jedna z rakiet została zniszczona, reszta uderzyła w obiekty przemysłowe w obwodzie dniepropetrowskim.

Z kolei lotnictwo ukraińskie uderzyło w 14 zgrupowań wojsk rosyjskich. Przeprowadzono również uderzenia rakietowe i artyleryjskie w magazyny broni, amunicji i sprzętu wojskowego, a także w zgrupowania rosyjskiej artylerii. Ukraiński sztab podaje, że działania armii rosyjskiej nadal koncentrują się w obwodzie donieckim. W tych rejonach doszło do 49 bezpośrednich starć między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi. W rejonie Zaporoża i Chersonia stroną atakującą są siły ukraińskie.

ISW przekazuje, że zastępca sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh potwierdziła zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w częściowe zastąpienie ukraińskich strat w dostarczonym przez USA sprzęcie używanym w operacjach kontrofensywnych. Singh zauważyła, że może nie dojść jednak do stosunku wymiany "jeden za jeden". 

Więcej o: