Putin z dziwnym wnioskiem po zniszczeniu zapory na Dnieprze: Niestety udaremniło ukraińską kontrofensywę

Władimir Putin powiedział, że zniszczenie zapory w Nowej Kachowce zatrzymało ukraińską kontrofensywę. Prezydent Rosji przedstawił również dziwną - jak sam to określił - interpretację tego wydarzenia. Putin stwierdził, że dla Rosjan rzekomo byłoby lepiej, gdyby Ukraińcy przeprowadzili atak w rejonie Nowej Kachowki.

13 czerwca Władimir Putin spotkał się grupą rosyjskich blogerów, korespondentów wojennych państwowych mediów oraz osób prowadzących swoje kanały na Telegramie. Podczas tego spotkania prezydent Rosji odniósł się do zniszczenia zapory w Nowej Kachowce. Putin stwierdził, że wydarzenie to zastopowało kontrofensywę na południu Ukrainy, co jego zdaniem działa na niekorzyść Rosjan.

Zobacz wideo Pełczyńska-Nałęcz: Wysadzenie tamy na Dnieprze to katastrofa humanitarna

Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Putin o ukraińskiej kontrofensywie: Powiem dziwną rzecz

Spotkanie z 13 czerwca opisał portal glavred.info. Dziennikarze udostępnili również na Telegramie nagranie, na którym zarejestrowano fragment wypowiedzi Władimira Putina. Prezydent Rosji mówił wówczas, jakie konsekwencje miało dla przebiegu wojny w Ukrainie zniszczenie zapory w Nowej Kachowce.

- Powiem dziwną rzecz: to niestety udaremniło ich kontrofensywę. Dlaczego "niestety"? Bo lepiej by było, gdyby tam zaatakowali - powiedział Władimir Putin. Polityk stwierdził, że przeprowadzenie przez Ukrainę ataku w okolicach Nowej Kachowki byłoby korzystne dla Rosji, ponieważ warunki panujące w tamtym regionie nie sprzyjałyby skutecznej realizacji ukraińskich celów.

Putin mówił o utworzeniu "strefy sanitarnej" w Ukrainie, jeżeli Kijów będzie kontynuował ostrzał

Władimir Putin przekonywał podczas spotkania z rosyjskimi dziennikarzami, że Rosja nie obawia się ukraińskiej kontrofensywy i jest gotowa do odparcia ataków. Jednocześnie Putin zapowiedział, że jeśli Kijów będzie kontynuował ostrzał rosyjskich terytoriów, Kreml rozważy utworzenie "strefy sanitarnej" w Ukrainie. Pomysł ten prezydent Rosji przedstawił również dowódcom wojskowym, o czym możemy przeczytać na portalu interfax.ru. Putin wpisał możliwość utworzenia "strefy sanitarnej" w kontekst działań, które mają umocnić granicę z Ukrainą i zapobiec wrogim ostrzałom.

- Istnieje kilka ważnych rozwiązań. Po pierwsze, zwiększenie skuteczności ognia kontrbateryjnego. Ale to nie oznacza automatycznie rozwiązania problemu. Możemy rozważyć kwestię stworzenia jakiegoś rodzaju strefy sanitarnej na terytorium Ukrainy. Strefy o takim rozmiarze, aby niemożliwe było dosięgnięcie naszego terytorium - powiedział Władimir Putin.

Więcej o: