Amerykański dron bojowy wylądował pod Ostrawą. "Wydarzenie historyczne"

Amerykański bezzałogowy samolot MQ-9 Reaper wylądował na czeskim lotnisku w Mosznovie w okolicach Ostrawy. Wyjątkowości całemu wydarzeniu nadaje fakt, iż procedurę tę prawdopodobnie po raz pierwszy przeprowadzono na terenie obiektu cywilnego przy okazji zwykłej, a nie bojowej operacji. Zdalne sterowanie maszyną odbywało się z Houston w Teksasie.

Jako pierwszy na lotnisko w Mosznovie pod Ostrawą przyleciał duży amerykański samolot transportowy C-17, mający stanowić wsparcie techniczne i asekurację dla nadlatującego bezzałogowca. Obie maszyny pokonały trasę z czeskiej bazy lotniczej zlokalizowanej w miejscowości Czaslav, a ich przeloty są częścią rozpoczynających się ćwiczeń sojuszniczych NATO AIR DEFENDER 2023, których zasięg obejmuje całą Europę.

Zobacz wideo Kierująca przesadziła z prędkością. Jaguarem pędziła prawie 200 km/h

Niecodzienne lądowanie na czeskim lotnisku. Na pasie startowym pojawiła się bezzałogowa maszyna

Lądowanie amerykańskiego samolotu bezzałogowego MQ-9 Reaper na cywilnym lotnisku imienia Leoša Janácka w Czechach miało miejsce we wtorek (13 czerwca) przed południem. Sterowanie maszyną wojskową odbywało się zdalnie z Houston w amerykańskim stanie Teksas.

"Było to wydarzenie historyczne, bo w Czechach, a prawdopodobnie także w Europie, wojskowa bezzałogowa maszyna tych rozmiarów nie wylądowała jeszcze na cywilnym lotnisku" - stwierdził dyrektor operacyjny lotniska w Ostrawie Michał Holubek. Jak podaje tamtejszy portal idnes.cz, bezzałogowiec spędził na lotnisku kilkadziesiąt minut celem odbycia konserwacji technicznej, a następnie powrócił do bazy lotniczej w Czeslavie.

Wyjątkowe lądowanie w cywilnym porcie lotniczym. W Czechach stacjonuje amerykański MQ-9 Reaper

Jak dodaje dyrektor operacyjny lotniska, cała akcja przyjęcia bezzałogowego samolotu wymagała ścisłej współpracy z kontrolą ruchu lotniczego oraz Urzędem Lotnictwa Cywilnego. W trakcie pobytu amerykańskiego MQ-9 Reapera z pasa startowego w powietrze wzbiło się kilka maszyn lotów czarterowych. Obecność amerykańskich maszyn bezzałogowych w Europie nie jest niczym nowym. Dotychczas stacjonowały i lądowały one jednak wyłącznie na lotniskach o profilu wojskowym.

Więcej o: