Rosjanie strzelali do swoich żołnierzy, którzy próbowali uciec? Opublikowano nagranie [WIDEO]

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które ma pokazywać rosyjskich żołnierzy strzelających do kolegów, gdy ci próbowali uciec z pola bitwy. Podobne doniesienia pojawiały się już w przeszłości. O stosowaniu przez Rosjan tzw. oddziałów zaporowych informowali m.in. Ukraińcy oraz Brytyjczycy.

Na Telegramie opublikowano film, który ma pokazywać Rosjan strzelających do swoich kolegów, gdy ci podejmowali próbę ucieczki. W przeszłości pojawiały się już informacje, że rosyjskie wojsko stosuje tego rodzaju taktykę. Według Ukraińców ich przeciwnicy rozstrzeliwali żołnierzy chcących oddać się do niewoli, aby utrzymać dyscyplinę w szeregach swojej armii.

Zobacz wideo "Putin". Zwiastun koncepcyjny nowego filmu Patryka Vegi

Nagranie z drona ma pokazywać, jak Rosjanie strzelali do nieuzbrojonych, uciekających żołnierzy

Nagranie pojawiło się na kanale "Ishi Svoikh" (pol. "Szukaj swoich"). Jak informuje "Kyiv Post", prowadzą go Ukraińcy, którzy chcą pomagać rodzinom rosyjskich żołnierzy poległych w walce. "Newsweek" zauważył z kolei, że inicjatywa ta jest wspierana przez ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Kilkunastosekundowe nagranie z drona pokazuje trzech żołnierzy, którzy skonfrontowali się z siedmioma innymi. Ci ostatni porzucili broń i próbowali zdezerterować, jednak uzbrojeni mężczyźni im na to nie pozwolili, celując w uciekinierów. Ostatecznie wszyscy uciekający żołnierze padli na ziemię. Z opisu filmu wynika, że uczestnikami tych wydarzeń byli Rosjanie.

Rosjanie stosują oddziały zaporowe? "Generałowie chcieli, aby ich dowódcy użyli broni przeciwko dezerterom"

Pisaliśmy, że w przeszłości o stosowaniu przez Rosjan tzw. oddziałów zaporowych, które miałyby zapobiegać dezercji, wspominali Brytyjczycy. "Niedawno rosyjscy generałowie chcieli prawdopodobnie, aby ich dowódcy użyli broni przeciwko dezerterom i zezwolili na strzelanie do nich po udzieleniu ostrzeżenia" - przekazało w listopadzie ubiegłego roku brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Podobne informacje przekazywało ukraińskie wojsko, o czym także można przeczytać na naszym portalu. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdził na początku tego roku, że rosyjska gwardia narodowa rozstrzelała sześciu żołnierzy, którzy chcieli oddać się w ukraińską niewolę. Zdaniem Ukraińców celem tych działań miało być utrzymanie dyscypliny i zapobieżenie szerzeniu się paniki w rosyjskim wojsku.

Więcej o: