Dmitrij Miedwiediew "prosi" Ukrainę i Niemcy. Chce "dokładnych współrzędnych" fabryki

"Proszę o przesłanie dokładnych współrzędnych" - napisał Dmitrij Miedwiediew w odpowiedzi na planowaną budowę fabryki czołgów w Ukrainie przez niemiecki koncern. Przedstawiciele Rosji po raz kolejny próbują straszyć, że punkty dostawy broni staną się celem rosyjskiej armii.

Niemiecka firma Rheinmetal, która zajmuje się produkcją broni, planuje budowę fabryki czołgów w Ukrainie. Producent ma założyć spółkę z ukraińską firmą państwową. "Współpraca ma obejmować konserwację i naprawę pojazdów pancernych" - poinformowali w maju dziennikarze Deutsche Welle.

Zobacz wideo Zalane wioski w Ukrainie po przerwaniu zapory

Wojna w Ukrainie. Rosja nie będzie obojętna wobec prób pomocy Ukrainie

Rosyjski polityk oraz jeden z największych propagandystów Kremla, Dmitrij Miedwiediew, skomentował wspólne działania Ukrainy i Niemiec. "Kierownictwo niemieckiego koncernu Rheinmetall potwierdziło zamiar budowy fabryki czołgów w Ukrainie. Proszę o przesłanie dokładnych współrzędnych przyszłej fabryki. Dzięki!" - napisał Miedwiediew na Twitterze.

Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti dodała, że już w kwietniu zeszłego roku, czyli po nieuzasadnionym i brutalnym ataku na Ukrainę, Rosja wysłała notę do krajów NATO, dotyczącą dostaw broni do Ukrainy. Wówczas minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zagroził, że "wszystkie przesyłki, w których znajdzie się broń dla ukraińskiego wojska, będą uzasadnionym celem rosyjskich sił zbrojnych".

Wojna w Ukrainie. Niemiecka firma chce wybudować fabrykę czołgów w Ukrainie

13 maja niemiecka firma przekazała, że "Rheinmetall i ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom zawarły strategiczne porozumienie o współpracy". Jej celem ma być "wzmocnienie ukraińskiego przemysłu obronnego, a docelowo jego bezpieczeństwa narodowego poprzez stopniowe tworzenie wspólnych zdolności w zakresie technologii obronnych, które będą zlokalizowane w Ukrainie" - czytamy w oświadczeniu firmy. "Umowa o współpracy w tym zakresie została podpisana przez obie strony" - zapewniono. Na początku została utworzona spółka joint venture. Działalność ma się rozpocząć od połowy lipca br. 

Niemiecka firma poinformowała, że podstawą współpracy będzie "konserwacja i naprawa pojazdów przekazywanych Ukrainie w ramach wielostronnych projektów wymiany sprzętu rządu niemieckiego 'Ringtausch' oraz dostarczanych bezpośrednio na Ukrainę". Następnie firma, wraz ze stroną ukraińską, zamierza wspólnie wytwarzać w Ukrainie wybrane produkty Rheinmetall. Podczas dalszej współpracy planowane jest wspólne opracowanie systemów wojskowych, które mogą być eksportowane z Ukrainy.

Więcej o: