Niemiecka firma Rheinmetal, która zajmuje się produkcją broni, planuje budowę fabryki czołgów w Ukrainie. Producent ma założyć spółkę z ukraińską firmą państwową. "Współpraca ma obejmować konserwację i naprawę pojazdów pancernych" - poinformowali w maju dziennikarze Deutsche Welle.
Rosyjski polityk oraz jeden z największych propagandystów Kremla, Dmitrij Miedwiediew, skomentował wspólne działania Ukrainy i Niemiec. "Kierownictwo niemieckiego koncernu Rheinmetall potwierdziło zamiar budowy fabryki czołgów w Ukrainie. Proszę o przesłanie dokładnych współrzędnych przyszłej fabryki. Dzięki!" - napisał Miedwiediew na Twitterze.
Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti dodała, że już w kwietniu zeszłego roku, czyli po nieuzasadnionym i brutalnym ataku na Ukrainę, Rosja wysłała notę do krajów NATO, dotyczącą dostaw broni do Ukrainy. Wówczas minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zagroził, że "wszystkie przesyłki, w których znajdzie się broń dla ukraińskiego wojska, będą uzasadnionym celem rosyjskich sił zbrojnych".
13 maja niemiecka firma przekazała, że "Rheinmetall i ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom zawarły strategiczne porozumienie o współpracy". Jej celem ma być "wzmocnienie ukraińskiego przemysłu obronnego, a docelowo jego bezpieczeństwa narodowego poprzez stopniowe tworzenie wspólnych zdolności w zakresie technologii obronnych, które będą zlokalizowane w Ukrainie" - czytamy w oświadczeniu firmy. "Umowa o współpracy w tym zakresie została podpisana przez obie strony" - zapewniono. Na początku została utworzona spółka joint venture. Działalność ma się rozpocząć od połowy lipca br.
Niemiecka firma poinformowała, że podstawą współpracy będzie "konserwacja i naprawa pojazdów przekazywanych Ukrainie w ramach wielostronnych projektów wymiany sprzętu rządu niemieckiego 'Ringtausch' oraz dostarczanych bezpośrednio na Ukrainę". Następnie firma, wraz ze stroną ukraińską, zamierza wspólnie wytwarzać w Ukrainie wybrane produkty Rheinmetall. Podczas dalszej współpracy planowane jest wspólne opracowanie systemów wojskowych, które mogą być eksportowane z Ukrainy.