Zełenski potwierdza: Ukraina zaczęła kontrofensywę. "Rosji nie zostało wiele czasu"

Wołodymyr Zełenski oficjalnie potwierdził, że Ukraina rozpoczęła działania kontrofensywne. Tym samym prezydent uciął medialne spekulacje, które trwały od kilku dni. Dodał jednocześnie, że nie będzie zdradzał szczegółów operacji, ale "ważne, aby Rosja poczuła, że nie zostało jej wiele czasu".

Media na całym świecie od jakiegoś czasu rozpisywały się na temat długo wyczekiwanej ukraińskiej ofensywy. Kijów nie komentował tych doniesień, z kolei strona rosyjska twierdziła, że owszem Ukraina ruszyła z ofensywą, ale nie odnosi żadnych sukcesów. Prezydent Wołodymyr Zełenski postanowił uciąć spekulacje na ten temat i potwierdził medialne doniesienia. "Trwają działania kontrofensywne i defensywne" - powiedział cytowany przez BBC.

Zobacz wideo Śmiszek: Polska kreuje się na adwokata interesów Ukrainy

Gdy Zełensk przemawiał w sobotę w Kijowie, został poproszony o komentarz do piątkowej wypowiedzi Putina, który przyznał, że ukraińska kontrofensywa z pewnością się rozpoczęła, ale nie odnosi sukcesów. Jak przekazuje CNN, Prezydent Ukrainy wzruszył ramionami i dodał, że najważniejsze jest to, aby wróg odczuł działania żołnierzy. - To ciekawe, że Putin mówił o naszej kontrofensywie. (...) Ważne jest, aby Rosja poczuła (kontrofensywę) i czuła, że nie zostało jej wiele czasu - mówił Zełenski. Dodał jednocześnie, że nie będzie zdradzał żadnych szczegółów dotyczących działań wojsk Ukrainy. 

Wojna w Ukrainie. Analitycy oceniają działania wojsk

W 473. dniu inwazji na Ukrainę rosyjski agresor próbuje przejąć pełną kontrolę nad obwodami ługańskim i donieckim. W tym rejonie w ciągu minionej doby doszło do 28 potyczek. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że agresor ponosi coraz większe straty, które próbuje ukryć przed opinią publiczną. Analityk wojskowy Dawid Szarp mówi o aktywności ukraińskich wojsk, która świadczy o zmianach na polu walki. - To może być szereg uderzeń. Może być jedno duże uderzenie na jednym, wybranym odcinku frontu i jednocześnie szereg uderzeń, które będą przeprowadzone dla zmylenia wroga. To będzie długoterminowa operacja, która na pewno nie okaże się klasycznym natarciem znanym z filmów o wojnie - podkreślił ekspert. 

Instytut Badań nad Wojną (ISW) informuje z kolei, że w sobotę siły Ukrainy przeprowadziły ataki na przynajmniej czterech obszarach frontu. - Rosyjskie źródła poinformowały o ukraińskiej aktywności w obwodzie ługańskim w pobliżu Biłohoriwki, a rosyjscy blogerzy donoszą o ukraińskich postępach na północny zachód i północny wschód od Bachmutu - przekazał ISW w raporcie. Natomiast z przekazu rosyjskiego resortu obrony wynika, że "wojska ukraińskie przeprowadziły także ataki na pograniczu doniecko-zaporoskim, szczególnie w rejonie Velyka Novosilka". 

Ukraińcy - oprócz działań na froncie - prowadzą też ofensywę dyplomatyczną i jednoczą sobie coraz więcej zagranicznych sojuszników, aby powołać międzynarodowy trybunał, który osądzi rosyjskie zbrodnie wojenne. 

Zełenski i Trudeau podpisali deklarację ws. poparcia dla członkostwa w NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau podpisali w sobotę deklarację poparcia dla członkostwa Ukrainy w NATO. Przebywający w Kijowie z niezapowiedzianą wizytą szef kanadyjskiego rządu obiecał również nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 375 milionów dolarów. obiecał również przekazać Ukrainie zatrzymany w ubiegłym roku rosyjski samolot transportowy Antonow.

Podczas wspólnej konferencji prasowej politycy podkreślili, że podpisana deklaracja wzywa Rosję do zakończenia działań wojennych. "Kanada pozostaje niezłomna w swoim zaangażowaniu na rzecz niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Kanada wysoko ceni determinację i odwagę narodu ukraińskiego i sił zbrojnych w obronie niepodległości. Ich niezłomność i odwaga nie tylko chronią bezpieczeństwo Europy w obliczu ekspansjonistycznej polityki Rosji, ale także wzmacniają system międzynarodowy oparty na zasadach poszanowania prawa międzynarodowego" - czytamy w deklaracji podpisanej w Kijowie.

Wołodymyr Zełenski wskazał, że kwestia członkostwa Ukrainy w NATO będzie jednym z tematów zbliżającego się szczytu Sojuszu w Wilnie. - Zrobimy wszystko, by szczyt Sojuszu w Wilnie był odpowiedzią na wyzwania naszych czasów i aby był pozytywny dla nas wszystkich, pozytywny dla Ukrainy i dla naszej perspektywy członkostwa - mówił ukraiński przywódca. Justin Trudeau obiecał, oprócz nowego pakietu pomocy wojskowej, także udział jego kraju w szkoleniach ukraińskich pilotów myśliwców F-16. - Kanada weźmie udział w międzynarodowej koalicji szkolącej pilotów myśliwców oraz oferującej utrzymanie tych maszyn. Przyłączymy się również do inicjatywy wsparcia technicznego dla czołgów Leopard. Dostarczymy dodatkowe 288 pocisków AIM-7, które wspomogą ochronę nieba nad Ukrainą - mówił szef kanadyjskiego rządu. Ponadto Kanada przedłuży do roku 2026 wojskową misję szkoleniową, w ramach której w ciągu ostatnich ośmiu lat przeszkolono ponad 35 tysięcy ukraińskich żołnierzy.

Więcej o: