Ted Kaczynski nie żyje. Unabomber został znaleziony martwy w celi

Nie żyje Ted Kaczynski - podaje ABC News. Terrorysta, znany jako Unabomber, został znaleziony martwy w celi. Miał 81 lat.

Ted Kaczynski, który urodził się w 1942 roku w Chicago w rodzinie polskich imigrantów, został aresztowany w 1996 roku. Dwa lata później został skazany na wyrok dożywotniego pozbawienia wolności za serię zamachów, które przeprowadził między 1978 a 1995 rokiem. Początkowo przebywał w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Kolorado, ale w grudniu 2021 roku został przeniesiony do placówki medycznej w Karolinie Północnej ze względu na zły stan zdrowia.

W sobotę rano Ted Kaczynski został znaleziony martwy w swojej celi - przekazał rzecznik Federalnego Biura Więziennictwa, na którego powołuje się ABC News.

Zobacz wideo El Nino dopiero się zaczyna, a ocean światowy już jest o 0,2 stopnia cieplejszy niż kiedykolwiek w historii pomiarów

Nie żyje Ted Kaczynski. Przez 17 lat terroryzował kraj

Ted Kaczynski przez 17 lat terroryzował kraj, rozsyłając bomby po Stanach Zjednoczonych. 14 z nich wybuchło, dwie rozbrojono. Pomimo wielkiego wysiłku śledczych i zatrzymania łącznie niemal 200 podejrzanych osób, przesyłki od terrorysty ciągle trafiały do adresatów.

Przełom nastąpił dopiero w 1995 roku, kiedy Unabomber postanowił, że nadszedł czas na przekazanie światu swojego manifestu. Zaoferował FBI prosty układ: jeśli jego esej zostanie opublikowany w gazetach, przestanie rozsyłać bomby. Jego żądanie spełniono. Wymuszając publikację tekstu, najpewniej nie spodziewał się, że jego młodszy brat rozpozna w nim rękę swojego genialnego i ekscentrycznego starszego brata. Dzięki informacjom od Davida Kaczynskiego agenci FBI trafili do małej mieściny zagubionej w lasach stanu Montana.

Kiedy wreszcie trzeciego marca 1996 roku, 24 lata temu, agenci FBI weszli do niewielkiej chatki zbudowanej na odludziu i aresztowali Teda Kaczynskiego, mieli łzy radości w oczach. Zakończyli w ten sposób wówczas najdłuższe i najkosztowniejsze śledztwo w historii biura.

Więcej o Unabomberze można przeczytać w poniższym tekście:

***

Więcej o: