Rosja przekazała Węgrom ukraińskich jeńców "w ramach współpracy międzykościelnej". Bez wiedzy Kijowa

Rosyjska Cerkiew Prawosławna poinformowała, że "w ramach współpracy międzykościelnej" Rosja przekazała Węgrom 11 ukraińskich jeńców wojennych pochodzenia zakarpackiego. Informację potwierdził wicepremier Węgier Zholt Shemien.

Z informacji przekazanych przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną wynika, że jeńcy zostali przekazani na prośbę strony węgierskiej. O udzielenie szczegółowych informacji w tej sprawie zaapelował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Ołeh Nikolenko.

Zobacz wideo Zalane wioski w Ukrainie po przerwaniu zapory

Wojna w Ukrainie. Do Węgier trafiło 11 ukraińskich jeńców

W porozumieniu dotyczącym przekazania ukraińskich jeńców brali udział przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych metropolita Antoni z Wołokołamska w obwodzie moskiewskim, metropolita wołokołamski oraz doradca patriarchy Rosji Cyryla Nikołaj Bałaszow.

"8 czerwca 2023 r., z błogosławieństwem Jego Świątobliwości Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla, za pośrednictwem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, w ramach współpracy międzykościelnej, na prośbę strony węgierskiej, grupa ukraińskich jeńców wojennych pochodzenia zakarpackiego, którzy brali udział w działaniach wojennych, została przeniesiona na Węgry" - przekazała w oświadczeniu rosyjska cerkiew.

Według węgierskich mediów w przekazanie jeńców była zaangażowana Węgierska Maltańska Służba Charytatywna. O przekazaniu jeńców Węgrom nie poinformowano strony ukraińskiej, co nie powinno się odbyć bez ich wiedzy. Wicepremier Węgier Zholt Shemien, który odpowiada za sprawy kościelne w kraju, potwierdził przekazanie 11 jeńców wojennych. - To mój ludzki i patriotyczny obowiązek - powiedział Shemien w rozmowie z węgierską telewizją ATV.

Ukraina zareagowała na przekazanie jeńców z Rosji do Węgier

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Ołeh Nikolenko 9 czerwca przekazał, że "uwolnienie ukraińskich jeńców wojennych to zawsze dobra wiadomość, a Ukraina we współpracy z międzynarodowymi partnerami aktywnie działa, aby sprowadzić wszystkich naszych obrońców do domu".


Zwrócił jednak uwagę, że tym razem "ukraiński rząd nie został poinformowany o odpowiednich negocjacjach pomiędzy stroną węgierską i rosyjską". Ukraina zaapelowała również o udzielenie szczegółowych informacji na ich temat, a także na umożliwienie kontaktu z konsulem Ukrainy, "aby zobaczyć ich stan zdrowia i udzielić im pomocy konsularnej". Na terenie ukraińskiego Zakarpacia mieszka najliczniejsza mniejszość węgierska. Kiedyś była to część Królestwa Węgier.

Więcej o: