Chiny jednak wspierają Rosję sprzętem? Wydało się przez Kadyrowa, który musiał się pochwalić

Rosja ma chińskie transportery opancerzone - napisało Radio Svoboda. Pojazdy o sygnaturze ShaanXi Tiger 4x4 znajdują się na wyposażeniu czeczeńskich oddziałów. Do tej pory Pekin wielokrotnie zapewniał, że nie dostarcza rosyjskiemu agresorowi ani uzbrojenia, ani techniki wojskowej.
Zobacz wideo Coraz więcej osób kupuje mieszkania

Nagranie z nowym sprzętem pojawiło się na Telegramie Ramzana Kadyrowa. Przywódca Czeczenów napisał w komunikacie, że we wtorek "osobiście" sprawdził "jakość i zdolności nowej partii sprzętu wojskowego, która zawiera sto ciężarówek, transporterów opancerzonych i samochodów pancernych". Dalej Kadyrow pisze, że zakup pojazdów eliminuje problem dotyczący transportu zaopatrzenia. Jak informują ukraińskie media, na nagraniu, które opublikował czeczeński przywódca, widać osiem transporterów opancerzonych ShaanXi Tiger 4x4 chińskiego producenta.

Rosja ma chińskie transportery opancerzone. Kadyrow pokazał nagranie

Osiem tych pojazdów znalazło się też na liście na blogu Oryx zajmującym się monitorowaniem sprzętu wojskowego, który jest dostarczany m.in. Rosji. W udostępnionym wideo, jak relacjonuje Radio Svoboda, Kadyrow chwali chiński sprzęt. Mówi o "najlepszym samochodzie", którego "nie ima się ani jedna kula". 

Radio Svoboda przypomina, że wbrew deklaracjom Pekinu, rosyjskie media niezależne i zachodni dziennikarze wielokrotnie informowali, iż Chiny pomagają wyposażyć armię kremlowskiego reżimu. Już w marcu telewizja CNN poinformowała, że chińskie zakłady zbrojeniowe współpracują z rosyjskimi, dostarczając karabinki szturmowe i części do produkcji dronów. Mówił o tym również amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Chiny, sojusznik Rosji, starają się pozornie zachować neutralność wobec wojny na Ukrainie. Przynajmniej takie deklaracje padają z ust chińskich prominentów. Pekin jednak, w odróżnieniu od wielu krajów świata, wciąż nie potępił Rosji za przeprowadzenie inwazji na sąsiedni kraj. Chińscy oficjele wciąż jak mantrę powtarzają hasła o "poszanowaniu integralności terytorialnej" wszystkich krajów.

Rosyjskie media niezależne przypominają, że z kolei Iran regularnie dostarcza Moskwie broń. To między innymi irańskie drony są wykorzystywane do atakowania ukraińskich miast.

Więcej o: