Watykan przekazał w krótkim komunikacie, że zabieg laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha został przeprowadzony w ogólnym znieczuleniu z powodu "przepukliny rozetnej, która powoduje nawracające, bolesne i pogarszające się zespoły subokluzyjne". "Przedsięwzięliśmy środki ostrożności i w trosce o zdrowie papieża wszystkie audiencje papieskie zostały odwołane do 18 czerwca" - poinformowano w komunikacie watykańskiego biura prasowego.
W środę rano 86-letni papież Franciszek został przyjęty do rzymskiego Szpitala Uniwersyteckiego Gemelli, w którym wczesnym popołudniem przeszedł laparotomię i operację plastyczną. Operacja była uzgodniona w ostatnich dniach z zespołem medycznym asystującym papieżowi. Była ona konieczna z powodu niedrożności jelit, która powoduje nawracający ból. Watykan wyjaśnił, że pobyt w placówce medycznej potrwa kilka dni, aby umożliwić normalny przebieg pooperacyjny i pełny powrót do zdrowia.
W marcu papież Franciszek był hospitalizowany w tej samej klinice przez kilka dni z powodu infekcji dróg oddechowych i trudności z oddychaniem. Lekarze zalecili wówczas terapię antybiotykową. Franciszek zaczął szybko wracać do zdrowia. Biuro Prasowe Watykanu poinformowało po kilku dniach, że papież wróci do Watykanu przed Wielkanocą, tak też się stało. Po wyjeździe z kliniki w Rzymie samochód z Franciszkiem zatrzymał się za bramą i papież przez kilka minut rozmawiał z dziennikarzami oraz wiernymi. - Wciąż żyję, nie bałem się - żartował wówczas.
W sobotę 3 czerwca Watykan zapowiedział wizytę Franciszka w Mongolii. Będzie to pierwsza wizyta papieża w tym kraju. Potrwa ona od 31 sierpnia do 4 września. Franciszka zaprosił prezydent kraju i władze kościelne. W liczącej trzy miliony obywateli Mongolii najwięcej jest wyznawców buddyzmu. Chrześcijanie stanowią zaledwie 2 procent mieszkańców tego państwa. Od rozpoczęcia pontyfikatu w 2013 roku Franciszek odbył 41 zagranicznych podróży i odwiedził około 60 krajów.