Zaskakujące doniesienia ws. sytuacji wokół Bachmutu. Ukraińskie wojska przeszły do ofensywy

Katarzyna Rochowicz
Mimo obecnej ciszy informacyjnej w związku z ukraińską kontrofensywą, wiceministerka obrony Hanna Malar przekazała, że "wróg jest w defensywie", a ukraińska armia odnotowuje postępy. - W ciągu ostatniego dnia posunęliśmy się od 200 do 1100 metrów na różnych odcinkach - przekazała.
Zobacz wideo Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. Czy czeka nas katastrofa nuklearna? Dmytro Kułeba reaguje

W środę Hanna Malar poinformowała o postępach Sił Zbrojnych Ukrainy. - W kierunku Bachmutu nasze wojska przeszły z obrony do ofensywy. W ciągu ostatniego dnia posunęliśmy się od 200 do 1100 metrów na różnych odcinkach. Wróg jest w defensywie - przekazała w środę wiceszefowa resortu obrony Ukrainy Hanna Malar. 

Ukraińcy zwiększyli natarcia na wojska rosyjskie we wschodniej części kraju

Kanał "Baza" na Telegramie zebrał różne informacje przekazywane ostatnio na temat ewentualnych działań w związku z ukraińską kontrofensywą. "Wojskowe kanały Telegramu i zachodnie media informowały o prawdopodobnym rozpoczęciu kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy. Obecnie w regionie Zaporoże toczą się walki" - napisano. 

Rzecznik NATO w wywiadzie dla CNN zwrócił uwagę na nasilenie działań wojennych we wschodniej Ukrainie w ciągu ostatnich 48 godzin. Według niego Siły Zbrojne Ukrainy szukają słabości rosyjskich linii obronnych. Z kolei "The Economist" donosi, że 4 czerwca Ukraińcy rozpoczęli ofensywę w pięciu kierunkach na południowy wschód od Doniecka i na innych obszarach, w tym na przedmieściach Bachmutu. 

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie zablokowali mieszkańcom wszystkie drogi wyjazdu z miejscowości dotkniętych powodzią

Ukraiński sztab generalny poinformował, że Rosjan nie obchodzą problemy mieszkańców na terytoriach przez nich okupowanych. Po wysadzeniu tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce mieszkańcy wsi Kozaczyj Łaher, którzy znaleźli się w strefie zalewowej, zostali pozostawieni sami sobie i musieli ewakuować się bez jakiejkolwiek pomocy. W raporcie ukraińskiej armii napisano, że nietrzeźwi rosyjscy żołnierze zablokowali mieszkańcom wszystkie możliwe drogi wyjazdu z miejscowości.

W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 28 nalotów oraz około 20 ataków z systemów rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk i tereny zaludnione, ucierpieli cywile - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Siły rosyjskie koncentrują wysiłki na próbach całkowitego zajęcia obwodów ługańskiego i donieckiego. W ciągu dnia doszło tam do 21 starć bojowych. Lotnictwo ukraińskich sił zbrojnych dokonało 15 nalotów na obszary koncentracji rosyjskiego personelu i dwa naloty na przeciwlotnicze systemy rakietowe sił Kremla. Obrońcy Ukrainy zniszczyli cztery rozpoznawcze drony wroga. Jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w cztery rosyjskie punkty kontrolne, jeden obszar koncentracji siły roboczej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego, trzy magazyny amunicji, dwa kompleksy rakiet przeciwlotniczych i jedną stację radiolokacyjną wroga.

Więcej o: