Kompromitacja rosyjskiego MON. Pomylili czołg Leopard z ciągnikiem rolniczym. "Brak słów"

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało film, który miał potwierdzić, że rosyjska armia zniszczyła osiem niemieckich czołgów Leopard, należących do Sił Zbrojnych Ukrainy. Po wnikliwym przejrzeniu materiału przez rosyjskich blogerów wojennych okazało się, że jednym z domniemanych czołgów był ciągnik rolniczy.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował o stratach, jakie ostatniej doby poniosło ukraińskie wojsko. Opublikowano również nagranie, które miało być dowodem zniszczenia czołgów Leopard, jednak rosyjscy blogerzy wojenni ustalili, że wśród nich był ciągnik rolniczy.

Zobacz wideo Ukrainiec czekający na Zełenskiego: Chciałem powiedzieć, że razem z liderem naszego kraju dziękujemy polskiemu narodowi

Wojna w Ukrainie. Rosja pomyliła ciągnik rolniczy z czołgiem Leopard

Minister obrony Siergiej Szojgu przekazał 6 czerwca, że w ciągu ostatnich trzech dni ukraińska armia rozpoczęła "długo obiecaną ofensywę w różnych sektorach frontu, koncentrując w tym celu duże ilości sprzętu i siły roboczej".

Poinformowano, że 5 czerwca Ukraińcy podjęli "próbę ofensywy w siedmiu kierunkach siłami pięciu brygad. Zostali zatrzymani i ponieśli jeszcze bardziej wymierne straty: ponad 1600 żołnierzy, 28 czołgów, w tym osiem leopardów i trzy czołgi kołowe AMX-10, 136 jednostek innego sprzętu wojskowego, w tym 79 zagranicznych" - przekazał rosyjski minister na kanale Telegram.

Szojgu zapewnił również, że "próby ataku zostały udaremnione, wróg zatrzymany, rosyjscy żołnierze i oficerowie wykazali się odwagą i heroizmem w bojach". Tego samego dnia opublikowano "nagranie niszczenia zagranicznych pojazdów opancerzonych, w tym czołgów Leopard".

Wojna w Ukrainie. Rosyjscy blogerzy skrytykowali ministerstwo obrony

Materiał, który opublikowało Ministerstwo Obrony Rosji, zostało skrytykowane przez rosyjskich blogerów wojennych. Według nich na filmie widać ciągnik rolniczy John Deere 4830 - opryskiwacz, o czym mają świadczyć koła widoczne w kadrze filmu.

"Celem był ciągnik rolniczy - opryskiwacz, koła są wyraźnie widoczne. Trafił on dalej do raportów Ministerstwa Obrony Rosji jako niemiecki Leopard 2. Szkoda, po prostu brak nam słów" - przekazali autorzy kanału Informator Wojskowy na Telegramie.

Tego samego dnia o zniszczeniu leopardów informował również rzecznik MON Rosji Igor Konashenkov. Nie przedstawiono wówczas żadnych materiałów, które miały potwierdzić zniszczenia.

Więcej o: