Państwowa Komisja ds. Pedofilii z pilnym apelem do Sejmu. Rozpoczyna nowy etap

- Apelujemy do Sejmu, by jak najszybciej powołał przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii oraz jej członka; wyrażamy nadzieję, że najpóźniej do połowy lipca taki przewodniczący będzie wyłoniony - mówił we wtorek na konferencji prasowej rzecznik prasowy komisji Błażej Kmieciak. Jednocześnie Państwowa Komisja ds. Pedofilii rozpoczęła badanie spraw uznanych przez prokuratury i sądy za przedawnione.
Zobacz wideo Zdrojewski: PiS próbuje pośmiertnie wręczyć Janowi Pawłowi II legitymację partyjną

Pod koniec maja wiceszef Państwowej Komisji ds. Pedofilii Andrzej Nowarski poinformował, że podjął decyzję o rezygnacji zarówno z funkcji zastępcy przewodniczącego, jak i członka komisji. Podkreślił przy tym, że komisja "niezwłocznie potrzebuje nowego lidera". Dwa miesiące wcześniej rezygnację z funkcji przewodniczącego złożył Błażej Kmieciak, który pozostał w składzie komisji. - W praktyce oznacza to, że z dniem 8 czerwca 2023 roku Andrzej Nowarski przestaje pełnić zarówno funkcję zastępcy przewodniczącego, jak i członka Państwowej Komisji, co powoduje, że Państwowa Komisja jest zdekompletowana - mówił Kmieciak na wtorkowej konferencji prasowej.

Zaapelował do Sejmu, by jak najszybciej powołał przewodniczącego komisji i jej członka. Jak podkreślił, ustawa o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, "w sposób jednoznaczny i mocny wskazuje na konkretne zadania, konkretne obowiązki, konkretną odpowiedzialność przewodniczącego Państwowej Komisji". Kmieciak dodał, że ma nadzieję, iż najpóźniej do połowy lipca taki przewodniczący będzie wyłoniony.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii rozpoczyna badanie spraw uznanych przez prokuratury i sądy za przedawnione

W oświadczeniu przekazano również, że w dniu 30 maja 2023 r. Państwowa Komisja podjęła pierwsze sprawy dotyczące wykorzystania seksualnego dzieci, których karalność uległa przedawnieniu. Oznacza to długo wyczekiwane rozpoczęcie postępowań wyjaśniających, których celem jest wpisanie sprawców czynów przedawnionych w Rejestr Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym. Jak podkreślono, pierwsze wysłuchania osób poszkodowanych oraz osób wskazanych jako sprawcy przestępstwa wykorzystania seksualnego dzieci planowane są na wrzesień 2023 r. ''Działanie Państwowej Komisji w tym zakresie ma szczególne znaczenie społeczne, zarówno z perspektywy przywrócenia podstawowego poczucia sprawiedliwości, jak i zadośćuczynienia krzywdzie osób, które w dzieciństwie padły ofiarą przemocy seksualnej'' - czytamy w dokumencie.

Andrzej Nowarski w swoim stanowisku zaznaczył, że podjęcie przez Państwową Komisję pierwszych uchwał dotyczących postępowań wyjaśniających to moment szczególny. ''Od początku uważałem, że są one jednym z najważniejszych obszarów działalności tej instytucji. W 2021 r. podjąłem odpowiedzialność za zorganizowanie i nadanie kierunku Departamentowi Postępowań Wyjaśniających, a po 15 kwietnia 2023 r., już w roli Zastępcy Przewodniczącego Państwowej Komisji, starałem się maksymalnie wykorzystać dodatkowe możliwości, aby postępowania wyjaśniające zostały podjęte jak najszybciej i w jak najbezpieczniejszych dla osób pokrzywdzonych warunkach'' - napisał.

Więcej o: