Jakie znaczenie ma zapora w Nowej Kachowce? To "broń masowego rażenia"

Według ukraińskich władz Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce na Dnieprze. Jakie mogą być tego konsekwencje? Zniszczenia nie tylko zakłócą pracę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, ale także wywołają kryzys na okupowanym Krymie. Wołodymyr Zełenski przyrównał uszkodzoną tamę do "broni masowego rażenia".

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce (obw. charkowski) - poinformowało we wtorek (6 czerwca) ukraińskie dowództwo sił "Południe". Zniszczonych zostało 11 z 28 przęseł, a na drodze fali powodziowej może znajdować się nawet 80 miejscowości. "Woda osiągnie krytyczny poziom w ciągu pięciu godzin" - przekazał po godzinie 7 rano (6 czasu polskiego) szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin, którego cytuje agencja Unian.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Wołodymyr Zełenski: Zniszczenie zapory oznacza to samo, co użycie broni masowego rażenia

Zapora Elektrowni Wodnej w Nowej Kachowce jest jedną z najważniejszych zapór na Dnieprze i ostatnią od strony ujścia rzeki do Morza Czarnego. Ukraińskie władze już w październiku 2022 r. informowały, że Rosjanie ją zaminowali. Wołodymyr Zełenski ostrzegał wówczas, że powierzchnia zbiornika zasilającego elektrownię w Nowej Kachowce wynosi 2155 kilometrów kwadratowych, a objętość wody, którą może zgromadzić to aż 18,2 kilometrów sześciennych. Zniszczenie tamy oznaczałoby "dokładnie to samo, co użycie broni masowego rażenia".

Jak skomentował wówczas na Twitterze ukraiński ekspert wojskowy i były dziennikarz Wiktor Kowałenko, "wysadzając zaporę na Dnieprze, wojska Putina mogłyby powtórzyć to, co jej dziadkowie ze stalinowskiego NKWD zrobili, wysadzając zaporę w Zaporożu w sierpniu 1941 roku". "Nie spowolniło to niemieckiej ofensywy, ale powódź zabiła tysiące Ukraińców żyjących w dole rzeki" - czytamy we wpisie. Według szacunków historyków działania Sowietów miały kosztować życie od 20 tys. do 120 tys. ludzi.

Jakie znaczenie ma zapora w Nowej Kachowce? Konsekwencje jej zniszczenia

Wysadzenie zapory prawdopodobnie nie tylko zakłóci pracę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, a także ukraińskich władz i armii, konsekwencji może być znacznie więcej, m.in.:

  • "ogromna i natychmiastowa" powódź - jak szacują ukraińskie władze, około godz. 12 (czasu polskiego) woda osiągnie poziom krytyczny; 
  • kolejna fala migracji - setki tysięcy ludzi będzie musiała opuścić swoje domy;
  • susza w dalszej perspektywie - wody z Dniepru może również zabraknąć na okupowanym przez Rosjan Krymie; Kanał Północnokrymski, którym obecnie woda jest dostarczana na Półwysep, zniknie;
  • paraliż gospodarczy - woda ze zbiornika elektrowni jest rozprowadzana w dużej części południowej Ukrainy i wykorzystywana tam rolniczo oraz przemysłowo; 
  • utrudnienie lub nawet zatrzymanie ukraińskich postępów, ale także rosyjskich - na szczycie zapory przebiega ważna strategicznie droga, którą wykorzystywali wcześniej okupanci. 

Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Ukraina obwinia Rosję, a Rosja - Ukrainę

Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat zdarzenia. Ukraina winą obarcza Rosję, z kolei Rosja - Ukrainę. Baza donosi, że zapora zawaliła się z powodu wcześniejszych uszkodzeń.

"W związku ze zniszczeniem zapory prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa - przekazał na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

Ewakuacja ludności cywilnej z potencjalnych stref zalewowych na prawym brzegu Dniepru odbywa się w miejscowościach: Mykołajiwka, Olhiwka, Lwowo, Tiahinka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe i na wyspie Korabeliw w mieście Chersoń. "Poziom wody podnosi się i wszyscy w strefie zagrożenia powinni: wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, zabrać dokumenty i najpotrzebniejsze rzeczy, zaopiekować się bliskimi i zwierzętami domowymi, stosować się do poleceń ratowników i funkcjonariuszy policji" - przekazały władze mieszkańcom.

Więcej o: