Polscy ochotnicy walczyli z bojownikami w Rosji. Jest komunikat: Dla naszego oddziału był to zaszczyt

Polski Korpus Ochotniczy, w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych, oficjalnie potwierdził swój udział w operacji partyzanckiej przeprowadzonej na terenie rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Podczas zadania bojowego z walczącymi po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy Polakami współpracowali rosyjscy, antykremlowscy partyzanci.

W maju, walczące po stronie Ukrainy Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji", wkroczyły do rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. W nocy z 31 maja na 1 czerwca siły antykremlowskie zaatakowały w tym samym obwodzie 40-tysięczną miejscowość Szebiekino. W oficjalnym komunikacie Polskiego Korpusu Ochotniczego, który pojawił się w mediach społecznościowych wynika, że ochotnicy z Polski potwierdzili swoje uczestnictwo w "wypełnieniu zadania bojowego".

Zobacz wideo Śmiszek: Polska kreuje się na adwokata interesów Ukrainy

Polscy ochotnicy walczyli w obwodzie biełgorodzkim. "To był zaszczyt"

"Wszyscy zadają nam jedno pytanie, czy braliśmy udział w operacji na terenie obwodu Biełgorodzkiego... Odpowiedź jest jednoznaczna, oczywiście ze tak!" - napisali na Telegramie Polskiego Korpusu Ochotniczego członkowie formacji. Według zamieszczonej relacji, ochotnicy wypełniali zadanie bojowe wraz z Rosyjskim Korpusem Ochotniczym.

"W akcji wzięła (udział - przyp. red.) pierwsza grupa szturmowa Korpusu. Wszyscy wrócili z zadania cali i zdrowi. Wyznaczone zadanie wykonano pomyślnie. Możemy wskazać, że jako pierwsi, razem z jedną z grup bojowych RDK, dotarliśmy do miejsca przeznaczenia" - oświadczyli Polacy. 

W mediach społecznościowych Polskiego Korpusu Ochotniczego pojawiły się także zdjęcia i filmy, dokumentujące przygotowania oraz przebieg akcji na terenie obwodu biełgorodzkiego. "Pozdrawiamy naszych przyjaciół z Rosyjskiego Korpusu za świetne przygotowanie do operacji, za udzieloną nam pomoc w przygotowaniu naszej grupy, profesjonalizm w działaniu i odwagę na polu walki!" - podsumowali polscy ochotnicy. 

Przedstawiciele Polskiego Korpusu Ochotniczego podkreślili, że dla ich jednostki uczestniczenie w takiej operacji było prawdziwym zaszczytem. Dodali także, że mając na względzie kwestie związane z  bezpieczeństwem, komunikat został opublikowany z dużym opóźnieniem. 

Polski Korpus Ochotniczy walczy po stronie Ukrainy

Jednostka Polskiego Korpusu Ochotniczego powstała w lutym 2023 roku. Od tego czasu wchodzi w skład Sił Zbrojnych Ukrainy. Po miesiącach szkoleń, 10 maja polscy ochotnicy przekazali, że rozpoczęli swoje pierwsze zadania w Ukrainie. "Po długim okresie szkoleń i treningów, pierwsza grupa bojowa Polskiego Korpusu Ochotniczego brała udział w zadaniu w okolicy Orechowa na kierunku zaporoskim razem z jednostką Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego oraz oddziałami armii ukraińskiej" - poinformowano za pośrednictwem Telegramu jednostki. Według oficjalnego komunikatu, korpus ma w głównej mierze uczestniczyć w zadaniach, polegających na rozpoznawaniu czy dywersji, jednak nie wyklucza się zaangażowania żołnierzy w działania typowo frontowe. 

Więcej o: