Katastrofa kolejowa na wschodzie Indii. Setki ofiar śmiertelnych i rannych

W Indiach w katastrofie kolejowej zginęło co najmniej 288 osób, a ponad 850 zostało rannych. Dwa pociągi pasażerskie zderzyły się na wschodzie kraju, w pobliżu miasta Balasore, w stanie Orisa. Dodatkowo we wrakowisko wjechał trzeci pociąg. Nad ranem polskiego czasu służby informowały, że akcja ratunkowa wciąż trwa i bilans ofiar na pewno wzrośnie.
Zobacz wideo Czy opozycja przekona wyborców zieloną ofertą?

Do wypadku doszło wskutek wykolejenia się dwóch wagonów jednego z pociągów - Yashwantpur-Howrah Express. Wykolejone wagony zjechały na sąsiedni tor i uderzyły w nadjeżdżający z naprzeciwka pociąg Coromandal Express (z Kalkuty do Chennai), co doprowadziło do wykolejenia 17 wagonów. Następnie trzeci pociąg uderzył we wrakowisko. Przyczyny zdarzenia będą badane w najbliższym czasie.

Jak podają służby, wiele karetek pogotowia i autobusów zostało skierowanych do ewakuacji ciężko rannych pacjentów, wezwano także zespoły ratownicze z sąsiednich dystryktów. Z kolei władze pobliskich szpitali otrzymały polecenie, aby wszystkie zwłoki były przechowywane z szacunkiem i przykryte prześcieradłami oraz aby ciała były bezpiecznie przechowywane w pomieszczeniach i zabezpieczone przed dostępem osób postronnych lub zwierząt. W akcję zaangażowano także wojsko.

Największa katastrofa kolejowa od 20 lat

Premier Indii Narendra Modi na Twitterze wyraził żal z powodu katastrofy. Rząd otworzył infolinie dla bliskich ofiar, prowadzone przez Państwowe Centrum Operacji Kryzysowych, a także zapowiedział wypłatę odszkodowań w wysokości równowartości około 50 tysięcy złotych dla najbliższych krewnych ofiar śmiertelnych i około 10 tysięcy złotych dla ciężko rannych. Minister kolejnictwa zapowiedział powołanie komisji, która zajmie się badaniem zdarzenia.

To najbardziej śmiertelny wypadek kolejowy w Indiach od ponad 20 lat. Największa kolejowa katastrofa w tym kraju miała miejsce w 1981 roku, kiedy pociąg wykoleił się na moście i wpadł do rzeki - zginęło od 800 do 1000 osób.

Więcej o: