Kijów. Kamera w aucie zarejestrowała atak. Pocisk spadł między autami w korku [WIDEO]

W sieci pojawiło się nagranie z kamery samochodowej, na którym widać, jak między wolno poruszającymi się autami spada rakieta lub jej odłamek. Do zdarzenia miało dojść w poniedziałek w Kijowie.
Zobacz wideo Czy Tusk powinien stawić się przed komisją ds. rosyjskich wpływów? Komorowski: Nie będę tu doradzał

W poniedziałek informowaliśmy o kolejnym zmasowanym ataku na Ukrainę, w tym na Kijów. Rosjanie wystrzelili między innymi 59 dronów szturmowych typu Shahed. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 58 takich maszyn. Ponadto Rosja przeprowadziła 39 ataków z wyrzutni rakietowych i ostrzelała zarówno pozycje ukraińskich wojsk, jak i tereny zaludnione.

Kijów. Pocisk lub jego odłamek spada tuż obok auta [WIDEO]

Tego samego dnia dowódca naczelny ukraińskiej armii gen. Walerij Załużny przekazał, że przed południem czasu lokalnego "przeciwnik zaatakował obwód kijowski rakietami balistycznymi i manewrującymi Iskander". "Z północy wystrzelono jedenaście rakiet Iskander Wszystkie cele zostały zlikwidowane przez obronę powietrzną" - podkreślił.

W środę Reuters udostępnił nagranie z kamery samochodowej pokazujące zdarzenie, które miało zostać zarejestrowane właśnie w poniedziałek w Kijowie. Na filmie widać, jak pocisk lub jego odłamek spada na drogę, którą jadą auta. Obiekt ten uderza w jezdnię pomiędzy dwoma samochodoami osobowymi.

 

W sieci pojawiło się też nagranie ze zdarzeniem widocznym z boku - chwilę przed uderzeniem na jezdnię spada obiekt, który prawdopodobnie jest fragmentem słupa ze światłami drogowymi, co wskazuje, że prawdopodobnie to w nie rakieta uderzyła w pierwszej kolejności.  

BBC News informuje, że sposób, w jaki spadała, wskazuje, że rakieta została zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą. Z informacji mediów wynika, że kierowca samochodu, który był najbliżej uderzenia rakiety, nie ucierpiał. 

Nocny atak na Kijów. Są ofiary

W czwartek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w nocy wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną w Kijowie. Ukraińska obrona przeciwrakietowa strąciła wszystkie 10 rakiet Iskander. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko. W ciągu ubiegłej doby Rosjanie prowadzili również ostrzały rakietowe i artyleryjskie oraz naloty na cele cywilne i wojskowe na terytorium Ukrainy. Wskutek tych ataków ucierpiało kilkudziesięciu cywilów oraz zniszczone zostały budynki mieszkalne.

Wojska rosyjskie nadal prowadzą działania ofensywne w okręgach donieckim i ługańskim. W tych rejonach Ukraińcy odparli ponad 20 ataków wroga. Ukraiński sztab informuje również, że - mimo apeli społeczności międzynarodowej - Rosjanie nadal okupują zaporoską elektrownię atomową, którą zamienili w magazyn sprzętu wojskowego i bazę logistyczną.

W ciągu doby strona ukraińska przeprowadziła 15 nalotów na zgrupowania wojsk rosyjskich i magazyny amunicji. Przeprowadzano również kilka skoncentrowanych ataków artyleryjskich na pozycje wroga.

***

Więcej o: