USA. Pięciolatek zjadł 40 gum do żucia, w jego żołądku utworzył się bezoar. Konieczny był zabieg

Matka pięciolatka skarżącego się na ból brzucha i biegunkę powiedziała lekarzom, że jej syn zjadł poprzedniego dnia 40 gum do żucia. Po zapoznaniu się z wynikami badań chłopca lekarze stwierdzili obecność bezoaru, który wypełniał 25 procent jego żołądka. W związku z tym dziecko musiało przejść zabieg.

Historia dziecka z USA była tak zaskakująca, że opisano ją w czasopiśmie naukowym "JEM Reports". Chłopiec postanowił zjeść pokaźną ilość gumy do żucia. Pięciolatek swoim działaniem zaoszczędził czas w drodze do kosza na śmieci, niestety nie oszczędził swojego żołądka. Lekarze po zobaczeniu wyników podjęli decyzję o przeprowadzeniu zabiegu.

Zobacz wideo Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko połknie klocki, pieniądze lub baterie? "Jak najszybciej dzwonimy pod numer alarmowy"

USA. Pięciolatek połknął 40 gum do żucia. Lekarze przeprowadzili zabieg

Pięcioletni chłopiec trafił do szpitala na oddział ratunkowy z bólem brzucha i biegunką. Lekarz w rozmowie z matką dziecka ustalił, że dzień wcześniej połknęło ono 40 sztuk bezcukrowej gumy do żucia. Pacjent żuł kawałek, potem go połykał, aż skończyła się cała paczka. Badanie jamy brzusznej i miednicy wykazało rozdęcie żołądka płynem i szczątkami. Lekarzom trudno było ustalić, czy było to spowodowane posiłkiem, czy spożytymi gumami. Badanie endoskopowe odcinka przewodu pokarmowego potwierdziło obawy, że w żołądku dziecka utworzył się bezoar, który wypełniał 25 procent organu. Przeprowadzono zabieg jego usunięcia metodą endoskopową przez gardło pacjenta. Lekarz przepisał dziecku paracetamol w zawiesinie. Po zabiegu chłopiec wrócił do domu jedynie z bólem gardła.

Czym jest bezoar? Pacjenci narzekają na ból brzucha

Jak informuje artykuł w "JEM Reports" bezoar to zbiór niestrawnego materiału znajdującego się w przewodzie pokarmowym, który urósł do rozmiarów uniemożliwiających jego przejście przez resztę układu pokarmowego. Bezoary są spowodowane zarówno przez żywność, jak i przedmioty niejadalne. Objawy bezoaru przypominają inne formy niedrożności przewodu pokarmowego. Pacjentom towarzyszy ból z uczuciem pełności po posiłku. Zdarzają się także nudności, wymioty i utrata masy ciała.

Leczenie bezoarów różni się w zależności od składu i cech charakterystycznych niestrawionych resztek. Mniej inwazyjną metodą jest rozpuszczenie materiału zalegającego w żołądku. W przypadku chłopca było to niemożliwe do zastosowania, ze względu na to, że w nauce nie są znane substancje, które szybko rozpuściłyby gumę, nie powodując u pacjenta powikłań. Bezpiecznym leczeniem problematycznego bezoaru jest interwencja chirurgiczna. Jak informuje "New York Post" połknięcie niewielkiej ilości gumy do żucia sprawi, że zostanie ona usunięta z organizmu po około 40 godzinach. Jest to substancja, której kwasy żołądkowe nie są w stanie strawić.

Więcej o: