Mer Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że ostrzał rosyjskich koszar w okupowanej Jurjiwce nad Morzem Azowskim, który miał miejsce w niedzielę został przeprowadzony przez Ukrainę za pomocą brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow. Urzędnik opublikował na Telegramie na granie z podpisem "Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że (faktycznie) zginęło tam 100 okupantów?".
Z kolei Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony przekazał, że pociski manewrujące, jakie Ukraina otrzymała od Wielkiej Brytanii, wykazują 100-procentową skuteczność na froncie wojny z Federacją Rosyjską. Na antenie ukraińskiej telewizji dodał, że "biorąc pod uwagę wszystkie odpalenia Storm Shadow, które dotychczas miały miejsce, 100 proc. tych pocisków trafiło w cele wyznaczone przez Sztab Generalny".
11 maja br. brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził doniesienia ws. przekazania Ukrainie pocisków manewrujących Storm Shadow. - Przekazanie tych systemów daje Ukrainie najlepszą szansę na obronę przed ciągłą brutalnością Rosji. Ukraina ma prawo być w stanie się bronić - oświadczył brytyjski minister. Jednak mając na uwadze fakt, że przekazanie tego rodzaju broni może zostać odebrane negatywnie przez Rosję, podkreślono, że nie mogą one zostać użyte w ataku na Federację Rosyjską, a jedynie do obrony terytorium Kijowa.
Do sprawy odniósł się wtedy także minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikow. "Prognoza pogody przewiduje przyjście cyklonu z Wielkiej Brytanii w kierunku Ukrainy, przynosząc ze sobą burze. To przez Cień Burzy przebije się słońce naszej wolności i rzuci światło na nasze Zwycięstwo" - napisał na Twitterze. Reznikow pokusił się o ciekawą grę słów, ponieważ "cień burzy" w tłumaczeniu na język angielski oznacza pociski, które zostały przekazane Ukraińcom.
Pociski manewrujące Storm Shadow, które zostały skonstruowane przez Wielką Brytanię oraz Francję mają największe możliwości rażenia, niż jakiekolwiek dotychczasowe pociski przekazane walczącej Ukrainie. Ich zasięg może sięgać nawet 560 kilometrów, dla porównania systemy artylerii rakietowej HIMARS mogą trafiać w cele oddalone o około 80 kilometrów.