Kara śmierci za "ciężki homoseksualizm". Prezydent Ugandy podpisał ustawę. Biden reaguje

Prezydent Ugandy podpisał ustawę, która wprowadza jedne z najostrzejszych na świecie przepisów wymierzonych przeciwko osobom LGBTQ+, w tym karę śmierci. - Ten haniebny czyn jest najnowszym elementem alarmującego trendu łamania praw człowieka i korupcji w Ugandzie - skomentował sytuację prezydent Joe Biden w oświadczeniu.

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni podpisał w poniedziałek ustawę przeciwko osobom LGBTQ+. Wśród najostrzejszych przepisów znajduje się kara śmierci za "niektóre homoseksualne czyny" - informuje BBC. Jest to jedno z najsurowszych praw antyLGBT na świecie. Jak podkreśla BBC, wśród najbardziej surowych z przyjętych przepisów znajduje się kara śmierci za "ciężki homoseksualizm", czyli seks z nieletnim, seks, w którym jeden z partnerów jest nosicielem wirusa HIV, oraz kazirodztwo. Ustawa zakazuje także m.in. edukowania nt. homoseksualności, wprowadza kary za jej "promocję" (20 lat więzienia) oraz wzywa do "rehabilitacji" osób homoseksualnych. 

Zobacz wideo "Wchodzą do szkoły i robią pranie mózgu dzieciom!" Marszałek Witek wyraziła dezaprobatę dla tęczowych "ideologii"

- Prezydent Ugandy zalegalizował dziś sponsorowaną przez państwo homofobię i transfobię - skomentowała sprawę ugandyjska działaczka na rzecz praw człowieka Clare Byarugaba. Jak wskazała, był to "bardzo mroczny i smutny dzień" dla społeczności LGBTQ+ i wszystkich Ugandyjczyków. Z kolei we wspólnym oświadczeniu trzy wiodące na świecie grupy zajmujące się kampaniami zdrowotnymi - Emergency Plan Prezydenta USA na rzecz Pomocy w AIDS (Pepfar), UNAids i Global Fund - wyraziły głębokie zaniepokojenie "szkodliwym wpływem" ustawodawstwa. "Postępy Ugandy w walce z wirusem HIV są teraz poważnie zagrożone" - czytamy w oświadczeniu, które cytuje BBC. 

Joe Biden ostrzega Ugandę przed możliwymi sankcjami z powodu prawa antyLGBT

Prezydent Joe Biden potępił w poniedziałek nową ustawę antyLGBT w Ugandzie i ostrzegł, że Stany Zjednoczone mogą nałożyć na ten kraj sankcje - informuje Reuters. - Ten haniebny czyn jest najnowszym elementem alarmującego trendu łamania praw człowieka i korupcji w Ugandzie - powiedział Biden w oświadczeniu. Prezydent USA poinformował także, że polecił Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu ocenę wpływu ustawy na wszystkie aspekty zaangażowania USA w Ugandzie.

Więcej o: