Świat gratuluje Erdoganowi zwycięstwa. Putin nazwał tureckiego prezydenta "drogim przyjacielem"

Recep Tayyip Erdogan wygrał wybory prezydenckie w Turcji. Zwycięstwa pogratulował mu Andrzej Duda. "Jesteśmy gotowi współpracować razem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego, rozwoju NATO i pokoju w Europie" - podkreślił polski prezydent. Gratulacje złożyli także Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka. Rosyjski dyktator nazwał tureckiego przywódcę "drogim przyjacielem".

"Gratuluję zwycięstwa w wyborach prezydenckich. W tym roku obchodzimy 100-lecie powstania Republiki Turcji i 100-lecie podpisania Traktatu Przyjaźni między Polską a Turcją" - napisał Andrzej Duda w mediach społecznościowych. "Jesteśmy gotowi współpracować razem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego, rozwoju NATO i pokoju w Europie" - dodał polski prezydent.

Zobacz wideo Duda spotkał się z Erdo?anem w Ankarze

Świat gratuluje Erdoganowi. "Mamy nadzieję na rozwój naszej współpracy na rzecz bezpieczeństwa"

Do tureckiego przywódcy spływają gratulacje z całego świata. Otrzymał je między innymi od prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który wyraził jednocześnie nadzieję na dalszą owocną współpracę w ramach NATO i wspólne działania na arenie międzynarodowej. W podobnym tonie utrzymane były gratulacje od premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka. "Spodziewam się dalszej ścisłej współpracy między naszymi krajami, zarówno w zakresie wymiany handlowej, jak i w ramach NATO" - napisał szef brytyjskiego rządu na Twitterze.

Wyboru na kolejną kadencję pogratulował Recepowi Erdoganowi również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Także on wyraził nadzieję na dalszą współpracę i pogłębienie relacji między Turcją a krajami unijnymi. Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg napisał: "Gratulacje dla prezydenta Erdogana. Mam nadzieję na dalszą współpracę oraz efektywne przygotowanie szczytu NATO w lipcu". Gratulacje prezydentowi Turcji złożył również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Mamy nadzieję na rozwój naszej współpracy na rzecz bezpieczeństwa i stabilności Europy oraz dalsze wzmacnianie strategicznego partnerstwa z korzyścią dla naszych krajów" - napisał ukraiński przywódca na Twitterze.

Putin i Łukaszenka gratulują Erdoganowi

Zwycięstwa w wyborach prezydenckich Recepowi Erdoganowi pogratulował również Władymir Putin, który nazwał tureckiego przywódcę "drogim przyjacielem". - Zwycięstwo wyborcze było (...) wyraźnym dowodem poparcia narodu tureckiego dla pańskich wysiłków na rzecz wzmocnienia suwerenności państwa i prowadzenia niezależnej polityki zagranicznej. Bardzo doceniamy pański osobisty wkład we wzmacnianie przyjaznych stosunków rosyjsko-tureckich i wzajemnie korzystną współpracę w różnych dziedzinach - powiedział rosyjski dyktator. Również Alaksandr Łukaszenka gratulował Erdoganowi. "Uważam pana za ??silną postać polityczną i dobrego przyjaciela Białorusi" - stwierdził w oświadczeniu. "„Mamy takie same interesy w kwestii deeskalacji sytuacji międzynarodowej, utrzymaniu bezpieczeństwa żywnościowego i pokojowym rozwiązywaniu sporów" - dodał.

Wybory w Turcji były historyczne, bo po raz pierwszy w nowoczesnej historii kraju doszło do drugiej tury. Przed pierwszą turą spekulowano, że opozycja miała realną szansę odsunąć Recepa Tayyipa Erdogana od władzy.

***

Więcej o: