Ukraiński wywiad: Rosja chce użyć broni chemicznej wobec swoich żołnierzy. "Rozpoczęli prowokację"

Ukraiński wywiad twierdzi, że Rosjanie rozpoczęli działania z użyciem broni chemicznej. Według służb ma ona zostać wykorzystana do przeprowadzenia prowokacji, dzięki której Moskwa zdobędzie fałszywe dowody przeciwko Ukrainie. Poinformowano również, że elementem rosyjskiego planu jest zorganizowanie akcji na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu.

Ukraiński wywiad przekazał, że służby weszły w posiadanie rosyjskich planów dotyczących prowokacji, jaką okupanci zamierzają zorganizować na terenie Ukrainy. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy powołał się przy tym na rozmowy Rosjan, które Ukraińcy mieli przechwycić. Z informacji przekazanych przez wywiad wynika, że przeciwnik wykorzysta broń chemiczną, obarczając winą za jej użycie stronę ukraińską.

Zobacz wideo Śmiszek: Polska kreuje się na adwokata interesów Ukrainy

Ukraiński wywiad: Rosyjskie służby specjalne rozpoczęły prowokację z użyciem broni chemicznej

Ukraińskie służby opublikowały komunikaty na temat rosyjskiej prowokacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ukraińcy twierdzą, że plany Rosjan są już wcielane w życie. "Służby specjalne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły prowokację z użyciem broni chemicznej. W celu zakłócenia kontrofensywy prowadzonej przez Siły Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, 27 maja 2023 r. rosyjscy okupanci rozpoczęli prowokację z użyciem broni chemicznej na tymczasowo okupowanych terenach obwodu zaporoskiego" - czytamy w poście opublikowanym przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na Facebooku.

Zdaniem ukraińskiego wywiadu ofiarami prowokacji będą rosyjscy żołnierze, a cel całej operacji to sfabrykowanie dowodów, na podstawie których Moskwa oskarży Ukrainę o użycie broni chemicznej. "Ofiarami wrogiej prowokacji będą żołnierze rosyjskiej armii okupacyjnej. Agresor planuje wykorzystać widoczne na ich ciałach ślady stosowania broni chemicznej jako fałszywe dowody przeciw Ukrainie" - stwierdzono.

Ukraińcy podkreślili też, że podczas prowadzonych przez siebie działań wojennych używają wyłącznie broni konwencjonalnej. Wyrażono również przekonanie, że operacje rosyjskich służb specjalnych "nie są w stanie wpłynąć na dalszy bieg wydarzeń na froncie".

Ukraina. Wywiad: Rosja planuje prowokację na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Ukraińskie służby poinformowały również o planach przeprowadzenia "zakrojonej na szeroką skalę prowokacji", do której ma dojść na terenie elektrowni jądrowej w Zaporożu. Wywiad twierdzi, że Rosjanie ogłoszą wyciek substancji radioaktywnych, a winą za rzekomy incydent obarczą Ukraińców. 

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przekazał także, dlaczego dojdzie do operacji na terenie elektrowni w Zaporożu. "Celem tej akcji będzie sprowokowanie społeczności międzynarodowej do przeprowadzenia szczegółowego śledztwa, podczas którego wszelkie działania wojenne zostaną wstrzymane. W ten sposób Rosja chce zyskać czas, aby przegrupować kontyngent okupacyjny i powstrzymać ukraińską kontrofensywę" - napisano.

Więcej o: