Rosjanie zaatakowali przed Dniem Kijowa. "Największy atak od początku wojny". Ukraińcy krzyczeli z balkonów

To największy atak na Kijów od początku pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę - oceniają nocne naloty dronów na stolicę Ukrainy jej władze. Nie żyje co najmniej jedna osoba. Systemy obrony powietrznej zestrzeliły co najmniej 40 dronów lecących w kierunku Kijowa. Miasto przygotowuje się do obchodów święta - Dzień Kijowa upamiętnia jego założenie w 482 r.
Zobacz wideo Prof. Legucka: Putin wywołał wojnę, żeby dać efekt "Krym nasz", ogłosić sukces

Rosja przeprowadziła ostatniej nocy, z soboty na niedzielę zmasowany atak dronów na Kijów. Ukraińskie władze szacują, że naloty na miasto były najbardziej intensywnymi od początku pełnowymiarowej wojny, którą Rosja rozpętała 24 lutego 2022 r. Informację przekazał szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko. Dodał, że Rosja użyła w ataku irańskich dronów Shahed. "Atak został przeprowadzony w kilku falach, a alarm powietrzny trwał ponad pięć godzin" - napisał na Telegramie Popko. Systemy obrony powietrznej zestrzeliły co najmniej 40 dronów lecących w kierunku Kijowa. 

Zmasowany atak rosyjskich dronów na Kijów. Ukraina: Największy od początku wojny

Nocny atak na stolicę Ukrainy agresorzy przeprowadzili w przeddzień święta - Dnia Kijowa - które upamiętnia jego założenie "Dzisiaj wróg postanowił 'pogratulować' mieszkańcom Kijowa w Dzień Kijowa z pomocą ich śmiercionośnych bezzałogowych statków powietrznych" - zauważył Popko. W ataku zginęła co najmniej jedna osoba. Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że ofiarą jest 41-letni mężczyzna. Administracja wojskowa poinformowała, że co najmniej dwie osoby zostały ranne. W południowo-zachodniej części Kijowa spadające szczątki podpaliły trzypiętrowy magazyn, niszcząc konstrukcję budynku. Z kolei na zachodzie miasta, w Rejonie Sołomiańskim, wybuchł pożar, po tym, jak spadające szczątki drona uderzyły w siedmiopiętrowy budynek niemieszkalny. W tej dzielnicy jest duży węzeł komunikacyjny - kolejowy i lotniczy.

Kilka dzielnic Kijowa, największego ukraińskiego miasta z populacją około trzech milionów mieszkańców, ucierpiało w nocnych atakach, w tym historycznym Rejonie Peczerskim - podaje Reuters. Świadkowie cytowani przez agencję powiedzieli, że podczas alarmów przeciwlotniczych, które rozpoczęły się wkrótce po północy, wiele osób stało na balkonach, niektórzy wykrzykiwali groźby skierowane do Putina, inni - hasła "Chwała obronie powietrznej". 

Ukraiński Sztab Generalny: Nie ustają ćwiczenia rosyjskich żołnierzy na terytorium Białorusi

Zgodnie z porannego raportu sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy, wojska rosyjskie wystrzeliły również 3 rakiety z systemów C-300, z czego dwie w Kramatorsk. Doszło także do 13 nalotów i 30 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Ucierpiały pozycje wojsk ukraińskich i infrastruktura cywilna. Do sporadycznych uderzeń powietrznych i artyleryjskich doszło na Zaporożu i w obwodzie chersońskim. Rosjanie ostrzelali również obwody: charkowski, sumski i czernihowski ze swojego terytorium w obwodach kurskim, briańskim i biełgorodzkim. Najcięższe walki sił lądowych toczą się Donbasie. Trwają starcia w okolicach Bachmutu oraz w pobliżu Marinki, Awdijiwki i Łymanu.

Wzdłuż granicy ukraińsko-białoruskiej nie zauważono tworzenia się grup uderzeniowych, ale nie ustają ćwiczenia rosyjskich żołnierzy na terytorium Białorusi. Ukraińcy informują również o przeprowadzonych przez siebie uderzeniach. W ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło cztery naloty na zgrupowania wojsk rosyjskich oraz trzy naloty na stanowiska rakietowe i przeciwlotnicze. Artyleria i wojska rakietowe Ukrainy uderzyły w posterunki, skupiska ciężkiego sprzętu i uzbrojenia oraz składy amunicyjne.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: