Wiceszef MSZ Rosji przedstawił warunki ws. pokoju w Ukrainie. Jest odpowiedź kancelarii Zełenskiego

Jeden z członków rosyjskiego rządu mówił w rozmowie z agencją TASS o warunkach, jakie powinna spełnić Ukraina, by osiągnąć pokój. Na tę wypowiedź szybko zareagował przedstawiciel kancelarii Wołodymyra Zełenskiego. I przedstawił warunki, które według ukraińskich władz powinna spełnić Rosja.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Gałuzin stwierdził w rozmowie z agencją TASS, że rosyjskie warunki dotyczące zakończenia konfliktu w Ukrainie to "ochrona mieszkańców Donbasu, demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy, eliminacja zagrożeń dla bezpieczeństwa Rosji płynących z jej terytorium". Przekazał też, że Ukraina powinna odmówić przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Zobacz wideo Joński: PiS wie, że traci władzę. Myślę, że w najbliższych miesiącach będziemy świadkami wielkich skoków na kasę

- Jesteśmy przekonani, że porozumienie jest możliwe tylko wtedy, gdy ustaną działania wojenne Sił Zbrojnych Ukrainy i dostawy broni z Zachodu. Aby osiągnąć wszechstronny, sprawiedliwy i trwały pokój, Ukraina musi powrócić do neutralnego, niezaangażowanego statusu - mówił Gałuzin. Rosyjski minister oczekuje też uznania języka rosyjskiego za państwowy.

Podolak o "prawnej i faktycznej nieudolności" władz Rosji

Do wypowiedzi Gałuzina odniósł się Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy. Podolak ocenił we wpisie na Twitterze, że żądania Rosji "potwierdzają prawną i faktyczną nieudolność rosyjskiego kierownictwa". Zaznaczył, że realne są tylko warunki stawiane przez Ukrainę.

"Natychmiastowe wycofanie wszystkich wojsk z suwerennego terytorium Ukrainy. Ostateczne uznanie rozpadu ZSRR i pełnej suwerenności krajów poradzieckich. Ekstradycja zbrodniarzy wojennych i sprawców wojny. Ustalenie strefy zdemilitaryzowanej (strefy buforowej) na terytorium Federacji Rosyjskiej. Redukcja broni ofensywnej (pociski o zwiększonym zasięgu)" - wyliczał ukraiński urzędnik. Jak zaznaczył, konieczne są też międzynarodowa konferencja dotycząca kontroli nad arsenałem nuklearnym Rosji i "program wypłat odszkodowań, w tym dobrowolne zrzeczenie się rosyjskich aktywów przejętych w innych krajach na rzecz Ukrainy".

Więcej o: