Zaginięcie Madeleine McCann. Zakończono poszukiwania na zaporze. Śledczy: Zebrano materiał

Zakończono poszukiwania prowadzone na zaporze Arade w Silves na południu Portugalii. Akcja miała związek z zaginięciem w 2007 r. czteroletniej wówczas Madeleine McCann. Portugalskie władze potwierdziły, że zebrano materiał, na razie nie wiadomo jednak, czy okaże się on kluczowy dla wyjaśnienia sprawy.

Portugalska policja przekazała w czwartkowym komunikacie, że kilkudniowe czynności wnioskowane przez niemieckie władze "zostały wykonane, co zaowocowało zebraniem materiału, który zostanie poddany odpowiedniej ekspertyzie". Zaznaczono, że "zebrany materiał zostanie przekazany władzom niemieckim, zgodnie z zasadami międzynarodowej współpracy sądowej".

Zobacz wideo Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?

Zbiornik przeszukiwali nurkowie, w badaniu terenu wykorzystano również psy tropiące. Akcję z udziałem Brytyjczyków, Portugalczyków i Niemców prowadzono ok. 50 km od Praia da Luz, gdzie 3 maja 2007 r. zaginęła czteroletnia Madeleine McCann.

Poszukiwania zorganizowano na wniosek Niemiec, bo właśnie obywatel tego kraju - 45-letni Christian B. - jest głównym podejrzewanym w sprawie. Mężczyźnie formalnie nie postawiono zarzutów. Obecnie odsiaduje wyrok w związku z gwałtem, którego dopuścił się w 2005 r. Mężczyzna był też w przeszłości karany za przestępstwa seksualne wobec dzieci. Wiadomo też, że w latach 1995-2007 z przerwami przebywał w Portugalii.

Zaginięcie Madeleine McCann

Przypomnijmy: Madeleine McCann zaginęła w maju 2007 roku, kiedy wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem przebywała na wakacjach w Portugalii. Dziecko zniknęło z pokoju hotelowego, podczas gdy rodzice byli na kolacji w znajdującym się w odległości kilkudziesięciu metrów lokalu. Do dziś nie potwierdzono oficjalnie i ostatecznie, co stało się z dziewczynką. Śledczy podejrzewają jednak, że Madeleine McCann została zamordowana.

Więcej o: