Wymiana jeńców między Ukrainą i Rosją, wśród nich obrońcy Bachmutu. Byli uznawani za zaginionych

- Znaleźliśmy ich i przywieźliśmy do domu - tak o uznanych za zaginionych obrońcach Bachmutu, którzy wrócili do domów, mówił prezydent Ukrainy. W codziennym, wieczornym wystąpienia Wołodymyr Zełenski odniósł się do czwartkowej wymiany jeńców między Ukrainą i Rosją. Wśród prawie 2,5 tysiąca Ukraińców jest 106 obrońców Bachmutu.

Doszło do kolejnej wymiany jeńców wojennych między Ukrainą a Rosją. Przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Andrij Jusow poinformował, że 106 ukraińskich obrońców Bachmutu wróciło do domów. Walki o kiedyś 70-tysięczne miasto, teraz zrównane przez Rosję z ziemią trwają od sierpnia. Strona rosyjska uważa, że już je zdobyła, Ukraińcy zaprzeczają. Znaczna liczba wyzwolonych z niewoli obrońców odniosła obrażenia różnego stopnia: rany postrzałowe i odłamkowe, oparzenia i złamania. Otrzymali niezbędną opiekę medyczną - zapewnił Kijów.

Wojna w Ukrainie. Ponad 100 obrońców Bachmutu wróciło do domów

O wymianie jeńców mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego "im więcej rosyjskich okupantów zostanie schwytanych, tym więcej Ukraińców może zostać zwolnionych". - Bardzo ważne jest to, że nie było żadnych informacji o wielu z tych 106 osób - uznano je za zaginione. Ale znaleźliśmy ich i przywieźliśmy do domu. 8 oficerów i 98 żołnierzy i sierżantów - podkreślił Zełenski. Podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę akcję wymiany jeńców wojennych. 

Jusow dodał z  kolei, że status "zaginionego" nie jest wyrokiem, ale znakiem nadziei i potrzeby pracy w celu osiągnięcia rezultatów, a Ukraina walczy o wyzwolenie wszystkich swoich obywateli. "Kontynuowane są prace nad zwrotem ukraińskich obrońców przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. Czekamy na wiadomości w najbliższej przyszłości" - zapewnił przedstawiciel wywiadu wojskowego.

Zgodnie z informacją Sztabu Koordynacji Traktowania Jeńców Wojennych, repatriowano również trzy ciała: dwóch obcokrajowców i Ukrainkę. Łącznie w wyniku wymiany do Ukrainy wróciło 2430 osób. Wśród nich jest 139 cywilów. Strona rosyjska nie skomentowała jeszcze wymiany jeńców. Nie ma informacji o tym, ile osób powróciło do Rosji. Do czwartkowego uwolnienia jeńców odniósł się szef kancelarii prezydenta Ukrainy. "Walczyli za Bachmut i dokonali wyczynu, który uniemożliwił wrogowi dalsze posuwanie się na wschodzie naszego kraju. Każdy z nich jest bohaterem" - napisał na swoim profilu społecznościowym Andrij Jermak.

Więcej o: