Szkolenia dla ukraińskich pilotów na F-16. "Prosiliśmy, by nie używali sprzętu do ataków na Rosję"

Stany Zjednoczone wraz z Holandią i Danią stworzą wspólnie ramy szkoleń dla ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Szef Pentagonu Lloyd Austin zwrócił uwagę, że do inicjatywy chcą też dołączyć Polska, Portugalia, Belgia oraz Norwegia.

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 25 maja po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy, Lloyd Austin poinformował o najnowszych szkoleniach dla ukraińskich pilotów. Będą oni zdobywać doświadczenie w używaniu myśliwców czwartej generacji oraz F-16.

Zobacz wideo Kto jest winny inflacji? Paweł Borys: Są cztery czynniki

Wojna w Ukrainie. Dania i Holandia będą szkoliły ukraińskich pilotów na maszynach F-16

Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał podczas konferencji prasowej, że podczas ostatniego spotkania członkowie grupy omówili plany szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach oraz F-16. Koalicji, szkolącej pilotów na F-16, będą przewodzić Holandia oraz Dania. Według Austina będzie to długoterminowa praca nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie. Niezbędna jest również odpowiednia ilość amunicji oraz możliwość odpowiedniej konserwacji sprzętu ich w kraju. Ponadto do pomocy w szkoleniu pilotów zgłosiły się także: Polska, Belgia, Portugalia i Norwegia.

 

Obecny na konferencji przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabu gen. Mark Milley przekazał również, że Ukraińcy nie powinni używać amerykańskiego sprzętu do bezpośredniego ataku na Rosjan. - Prosiliśmy Ukraińców, by nie używali amerykańskiego sprzętu do ataków na Rosję - powiedział generał i podkreślił, że to wojna między Ukrainą i Rosją, a nie między Stanami Zjednoczonymi i Rosją. 

Jak zakończy się wojna w Ukrainie? - Ta wojna nie zostanie militarnie wygrana przez Rosję. Jej strategiczne cele, podbój terytorium zwanego Ukrainą, obalenie rządu Zełenskiego (...) zostały pogrzebane jakiś rok temu - stwierdził gen. Milley. Jak dodał jednak, wypchnięcie z okupowanych terenów 100 tys. Rosjan może być trudne i czasochłonne. - To oznacza, że walki będą trwały, będą krwawe i ciężkie - przekazał. 

Wałerij Załużny Rosja: Gen. Załużny nie żyje. Kijów: "Przerażająca prawda" jest taka [WIDEO]

"Szkolenie ukraińskich pilotów w pilotowaniu amerykańskich myśliwców F-16 nie czyni NATO stroną konfliktu

Międzynarodowa Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy została utworzona w kwietniu 2021 roku. 25 maja odbyło się 12 spotkanie jej przedstawicieli. Wzięli w nim udział ministrowie obrony i szefowie obrony z blisko 50 krajów z całego świata. Podczas spotkania omawiano przebieg toczącej się wojny w Ukrainie oraz możliwości zapewnienia Ukraińcom środków niezbędnych do obrony ich terytorium.

Na Morzu Czarnym pojawił się symbol 'Z'. Odpowiedzialni są za to prorosyjscy działacze, podszywający się pod system kontroli ruchu statków Symbol "Z" pojawił się na Morzu Czarnym. Rosjanie chcą wzmocnić morale

Samoloty F-16 mają trafić do Ukrainy na jesieni. Decyzja ta zapadła podczas szczytu G7 w Hiroszimie. Wówczas USA wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów. Projekt poparły m.in. Francja, Belgia, Holandia, Dania, Wielka Brytania i Portugalia.

- Szkolenie ukraińskich pilotów w pilotowaniu amerykańskich myśliwców F-16 nie czyni NATO stroną konfliktu. Ukraina ma prawo do samoobrony. Pomagamy Ukrainie w przestrzeganiu tego prawa - powiedział w ubiegłym tygodniu szef NATO Jens Stoltenberg.

Więcej o: