Rosjanie oznaczyli Morze Czarne symbolami "Z". "By wzmocnić morale przed kontrofensywą"

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że prorosyjscy działacze utworzyli na Morzu Czarnym symbol "Z". Zrobili to, podszywając się zdalnie pod system kontroli ruchu statków. Prawdopodobnie ma to zwiększyć chęci rosyjskich żołnierzy do walki.

Według analizy przeprowadzonej przez firmę Geollect, od 14 maja zdalnie fałszowano dane systemu automatycznej identyfikacji (AIS) statków handlowych. Informację przekazało brytyjskie Ministerstwo Obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Zobacz wideo Kto się boi Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Była prezeska PGNiG: Chodziło o zwykłe porozumienie

Prorosyjski symbol "Z" widoczny na Morzu Czarnym

Symbol "Z" jest widoczny w oprogramowaniu typu open source, który jest wykorzystywany do śledzenia ruchu statków. Według analityków jego długość wynosi 65 km.

Bomba FAB-500 znaleziona przez ukraińskie służby podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę Rosja. Coś spadło w Biełgorodzie? Media: To radziecka bomba

"Prorosyjscy działacze prawdopodobnie przeprowadzili spoofing w ramach operacji informacyjnej, potencjalnie próbując wzmocnić rosyjskie morale przed przewidywaną ukraińską kontrofensywą" - przekazało ministerstwo na Twitterze.

Rosja. Marynarka Wojenna Rosji jest podatna na ataki

System AIS jest wykorzystywany do śledzenia statków i zapewniania im bezpieczeństwa. Pozyskane przez brytyjskie ministerstwo dane wykazały, że prędkość statku wyniosła około 102 węzłów (188 km/h), co potwierdza, że dane musiały być sfałszowane.

Słowa gen. Skrzypczaka wstrząsnęły Rosją Kreml oburzony słowami gen. Skrzypczaka nt. Białorusi. Pieskow komentuje

"Fałszowanie AIS zwiększa ryzyko wypadków morskich. Pomimo rosyjskich, wirtualnych operacji informacyjnych na Morzu Czarnym, sama rosyjska marynarka wojenna pozostaje podatna na realne ataki: statek wywiadowczy Ivan Khurs został prawdopodobnie zaatakowany 24 maja 2023 r." - przekazało ministerstwo.

25 maja przedstawiono, jak obecnie wygląda sytuacja w Ukrainie i gdzie znajdują się rosyjskie wojska. "Nielegalna i niesprowokowana inwazja na Ukrainę trwa. Mapa to najnowsza aktualizacja wywiadu wojskowego dotycząca sytuacji na Ukrainie - 25 maja 2023 r.".

Więcej o: