Orban o "biednych Ukraińcach": "Nie wygrają wojny". Jest odpowiedź MSZ Ukrainy

Katarzyna Rochowicz
- Wysiłki wojskowe Ukrainy są skazane na niepowodzenie, a wysyłanie dalszej pomocy doprowadzi tylko do większej liczby ofiar - mówił Viktor Orban, oceniając, że Ukraina nie wygra wojny. Ukraińskie MSZ odwołało się do słów premiera, stwierdzając między innymi, że "szef węgierskiego rządu zdjął z Rosji odpowiedzialność za agresję na Ukrainę".
Zobacz wideo Lasek: Trzeba sprawdzić kto podjął decyzję, by nie inwestować w bezpieczeństwo, i dowiedzieć się dlaczego

Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, "węgierski rząd blokuje wypłacenie państwom członkowskim UE kolejnej transzy (500 mln euro) z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), w ramach którego refundowane są koszty wsparcia wojskowego przekazywanego Kijowowi przez kraje UE". Te informacje potwierdził minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, stwierdzając, że "Budapeszt nie poprze ani kolejnej refundacji wsparcia wojskowego dla Ukrainy z EPF, ani 11. pakietu sankcji unijnych przeciw Rosji".

Premier Węgier: Wszystkie nasze serca są z Ukraińcami, ale wysyłanie im dalszej pomocy doprowadzi tylko do większej liczby ofiar

Viktor Orban, uzasadniając decyzję Węgier i niechęć do pomocy Ukrainie, stwierdził, że "Ukraina nie jest w stanie odeprzeć inwazji Rosji". W wywiadzie dla Bloomberga na Forum Ekonomicznym w Katarze Orban argumentował, że wysiłki wojskowe Ukrainy są "skazane na niepowodzenie, a wysyłanie dalszej pomocy doprowadzi tylko do większej liczby ofiar". - Emocjonalnie jest to tragiczne, wszystkie nasze serca są z Ukraińcami - mówił węgierski premier.

Patrząc na rzeczywistość, liczby, otoczenie, fakt, że NATO nie jest gotowe do wysłania wojsk, widać, że biedni Ukraińcy na polu bitwy nie mają szans na zwycięstwo. To jest moje stanowisko

- dodał Orban, cytowany przez AlJazeera.

Węgierski przywódca powtórzył także swój apel o natychmiastowe zawieszenie broni, stanowisko negowane przez krytyków jako równoznaczne z wezwaniem do kapitulacji Ukrainy - zauważa Bloomberg. Orban stwierdził również, walki mogą się zakończyć tylko wtedy, gdy Moskwa osiągnie porozumienie z Waszyngtonem. 

Zniszczenia budynku w Biełgorodzie, 22 maja 2023 r. Atak w obwodzie biełgorodzkim. "To musi wprawiać reżim w osłupienie"

Ukraińskie MSZ: "Szef węgierskiego rządu zdjął z Rosji odpowiedzialność za agresję na Ukrainę"

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Oleg Nikolenko w odpowiedzi na słowa węgierskiego przywódcy stwierdził, że "Ukraina będzie walczyć do całkowitego wyzwolenia swoich terytoriów". MSZ przekazało, że oświadczenia premiera Węgier są wspierane przez Kreml. "Premier Węgier Viktor Orban, komentując agresję Rosji na Ukrainę, powiedział, że nie ma znaczenia, kto kogo najechał. Jest przekonany, że Ukraina nie będzie w stanie wygrać wojny. Kreml powinien się cieszyć: szef węgierskiego rządu zdjął z Rosji odpowiedzialność za agresję na Ukrainę" - napisał Nikolenko.

Przypomniał, że ci sami europejscy politycy twierdzili w zeszłym roku, że Ukraina nie ma szans utrzymać się dłużej niż 72 godziny. "Mylili się wtedy i mylą się teraz. (...) Ukraińcy będą kontynuować walkę aż do całkowitego wyzwolenia swoich terytoriów spod rosyjskiej okupacji. Jest to jedyny sposób na przywrócenie pokoju na Ukrainie i zagwarantowanie bezpieczeństwa całej Europie" - przekazał rzecznik.

Więcej o: