Biełgorod zaatakowany. "Zmierzamy w kierunku wyzwolenia Rosji". Ukraina komentuje

Katarzyna Rochowicz
W Rosji trwa ewakuacja ludności cywilnej z miejscowości Grajworon w obwodzie biełgorodzkim, który miał zostać zaatakowany przez Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolna Rosja". Na udostępnionych nagraniach widać, jak autobusy wywożą z miasta cywili. Rosyjska agencja Interfax podaje, że liczba rannych w wyniku działań militarnych w regionie miała wzrosnąć do ośmiu. Doniesienia o ataku skomentował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełenskiego.
Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

W poniedziałek 22 maja rosyjski obwód biełgorodzki, graniczący z Ukrainą od jej północnej strony, został  zaatakowany przez siły rosyjskie walczące po stronie Ukrainy, a dokładniej przez Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji". Formacje te są oficjalnie niezależne od Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Obwód biełgorodzki. Wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej

Legion "Wolna Rosja", poinformował, że tworzy "strefę zdemilitaryzowaną" w obwodzie biełgorodzkim. "Sytuacja jest trudna, tworzymy strefę zdemilitaryzowaną na granicy z Federacją Rosyjską, skąd oni (wojska rosyjskie - red.) nie będą mogli ostrzeliwać Ukrainy. W przyszłości zmierzamy w kierunku wyzwolenia całej Rosji spod dyktatury Putina i zakończenia zbrodniczej wojny" - przekazali żołnierze. Rosyjska agencja Interfax podaje, że osiem osób zostało rannych w wyniku ostrzału w rejonie miasta Grajworon w obwodzie biełgorodzkim. 

Rosyjskie władze wydały komunikat, w którym przekazano, że "w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom w regionie Biełgorodu od dziś wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej, który ustanawia specjalne środki i tymczasowe ograniczenia. Począwszy od sprawdzenia dokumentów tożsamości, a skończywszy na zawieszeniu działalności branż i organizacji, które używają materiałów wybuchowych, substancji radioaktywnych, chemicznie i biologicznie niebezpiecznych". W sieci pojawiły się między innymi nagrania rosyjskiego śmigłowca Mi-8, który miał rozbić się w miejscowości Prochorowka w obwodzie biełgorodzkim.

Coś się dzieje w Biełgorodzie. Obwód miał zostać zaatakowany Coś się dzieje w Biełgorodzie. Obwód miał zostać zaatakowany

Trwają ewakuacje Rosjan. "Większość ludzi opuściła teren"

Jak informowaliśmy, wśród mieszkańców obwodu wybuchła panika. Korespondent Kyiv Post, Jason Smart przekazał, że trwa masowa ewakuacja, sznury aut ustawiają się w kolejce, aby opuścić Biełgorod. Rosjanie mogli usłyszeć taki komunikat w radiu: "Mieszkańcy Biełgorodu, wzywamy was do szybkiej ewakuacji. Pozostanie w Biełgorodzie nie jest bezpieczne. Biełgorod będzie wolny". Jak podają rosyjskie media, władze pomagają mieszkańcom Grajworonu opuścić terytorium."Sytuacja w dzielnicy miejskiej Grajworon pozostaje napięta, na teren wkroczyła grupa sabotażowo-zwiadowcza. (...) Większość ludzi opuściła teren. Tym, którzy nie mają możliwości, pomagamy własnym transportem, ci, którzy mają taką możliwość, wyjeżdżają własnym transportem" - przekazał gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow. W sieci opublikowano nagrania z ewakuacji ludności.

"Jedyną siłą napędową polityki w totalitarnym kraju jest zawsze uzbrojony ruch partyzancki. Ukraina z zainteresowaniem obserwuje wydarzenia w regionie Biełgorodu w Rosji i bada sytuację, ale nie ma z tym nic wspólnego. Jak wiadomo, czołgi są sprzedawane w każdym rosyjskim sklepie wojskowym, a podziemne grupy partyzanckie składają się z obywateli Rosji" - przekazał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy na Twitterze.

Więcej o: