Zacharowa poucza "niewykształconych" ws. reperacji wojennych. "Proponuję zażądać połowy Polski"

"Niewykształconym przypominam o wkładzie ZSRR w wyzwolenie Warszawy" - przekazała Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa w odpowiedzi na słowa Arkadiusza Mularczyka. Wiceminister spraw zagranicznych przekazał, że Polska zaczęła obliczać szkody z działań ZSRR w trakcie oraz po II wojnie światowej.

Maria Zacharowa rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji odniosła się do słów Arkadiusza Mularczyka. Wiceminister w programie "#Jedziemy" na antenie TVP Info poruszył temat szkód, jakie Polska poniosła w trakcie oraz po II wojnie światowej z powodu działań ZSRR.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Śmiszek: Polska kreuje się na adwokata interesów Ukrainy

Maria Zacharowa o działaniach ZSRR

Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że Polska musi przygotować raport dotyczący odszkodowań od Rosji za "kilkudziesięcioletnią okupację". - Instytut Strat Wojennych pracuje nad takim raportem. To musi być solidne opracowanie, pokazujące zarówno cały aspekt okupacji, jak i eksploatacji państwa polskiego - przekazał Mularczyk. Polityk zapewnił, że stosowny raport powstanie, jednak musi być odpowiednio przygotowany oraz "solidnie udokumentowany".

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała słowa Mularczyka. "Proponuję zażądać połowy Polski tylko za Susanina" - orzekła. Iwan Susanin to rosyjski bohater narodowy, który zmylił polskie wojska w 1612 r., by uratować życie cara Michaiła Fiodorowicza, za co został przez Polaków zabity. "Niewykształconym przypominam o wkładzie ZSRR w wyzwolenie Warszawy od nazistów i odbudowę państwa polskiego po II wojnie światowej" - napisała Zacharowa na Telegramie.

Reparacje wojenne dla Polski

22 maja w Berlinie Arkadiusz Mularczyk wziął udział w spotkaniach z niemieckimi parlamentarzystami. Tematem rozmów były kwestie odszkodowań wobec Polski za straty wojenne. "Jutro złożę wizytę w Berlinie, aby omówić kwestię niewypłaconych Polsce reparacji za skutki drugiej wojny światowej. Spotkam się m.in. z posłem - ministrem Dietmarem Nietanem oraz innymi posłami z partii rządzących - SPD, FDP oraz opozycyjnej - CDU/CSU" - przekazał polityk 20 maja. Niemieccy politycy mają również otrzymać raporty dotyczące strat wojennych.

Dietmar Nietan poseł SPD oraz koordynator ds. współpracy polsko-niemieckiej w MSZ był inicjatorem spotkania w Berlinie. Polityk przekazał w rozmowie z portalem deutschland.de, że Niemcy mogłyby "odbudować kulturalne i historyczne budynki w Polsce, które zniszczono podczas niemieckiej okupacji".

Więcej o: