Krytyczna sytuacja w Bachmucie. Prigożyn twierdzi, że kontroluje miasto na wschodzie Ukrainy

Grupa Wagnera kontroluje w pełni Bachmut - tak stwierdził w sobotę szef wagnerowców Jewgienij Prigożyn. Na nagraniu, które zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, stwierdzi, że miasto zostało zdobyte i do 25 maja przekazane armii rosyjskiej. Ukraińcy zdementowali te doniesienia.
Zobacz wideo Ekspert o Czeczenach biorących udział w wojnie i grupie Wagnera

W sobotę po południu Jewgienij Prigożyn oświadczył, że Grupa Wagnera w pełni kontroluje Bachmut, o który toczyła się najdłuższa i najkrwawsza bitwa wojny Rosji z Ukrainą. Na nagraniu, o którym informuje Reuters, szef najemników pojawił się w ich towarzystwie. Wszyscy są w mundurach bojowych, niektórzy trzymają rosyjskie flagi. - Dzisiaj, o godzinie 12:00, Bachmut został całkowicie zajęty - powiedział Prigożyn. Dodał, że jego oddziały zajęły całe miasto "od domu do domu". "Kucharz Putina" dodał, że do 25 maja Bachmut zostanie przekazany armii rosyjskiej. 

Strona ukraińska zdementowała doniesienia szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o przejęciu kontroli nad Bchmutem. Wiceszefowa resortu obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała na Telegramie, że w Bachmucie trwają walki, ale wojska ukraińskie nadal się bronią. "Ciężkie walki w Bachmucie. Sytuacja jest krytyczna. Jednocześnie nasze wojska utrzymują obronę w jednej dzielnicy. Obecnie nasi obrońcy kontrolują niektóre obiekty przemysłowe i infrastrukturalne tego obszaru oraz sektora prywatnego"- napisała Hanna Malar. - To nieprawda. Nasze jednostki walczą w Bachmucie - powiedział Reutersowi oficer prasowy Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Sergiej Czerewaty.

Ukraińskie Dowództwo Generalne: Jedenasta noc ataków na Kijów w tym miesiącu

W sobotę rano ukraińskie dowództwo przekazało, że w nocy Rosjanie wystrzelili drony "Szahid" na Kijów, ale ukraińska obrona powietrzna zdołała je zestrzelić. Ataki powietrzne dotknięty został cały kraj, ogółem w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie miały wystrzelić 6 rakiet i wykonać 62 uderzenia lotnicze. Agresor przeprowadzili również kilkadziesiąt ostrzałów z wyrzutni rakiet. Jak przekazała wojskowa administracja Kijowa, dla ukraińskiej stolicy była to jedenasta noc ataków w tym miesiącu. Zbombardowane zostały też Krzywy Róg i miasta obwodów dniepropietrowskiego i chersońskiego. Zginęli cywile, a zniszczeniu uległy osiedla i infrastruktura cywilna. 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że najcięższe walki trwają w Donbasie, gdzie Rosjanie starają się nacierać w Bachmucie, Marince i Awdijiwce. Według strony ukraińskiej ataki zostały odparte. Do ostrzałów i wymiany ognia dochodzi również na południu i północy Ukrainy, gdzie przez granicę Rosjanie ostrzeliwują obwody czernihowski i sumski. Nie wykryto tworzenia się grup uderzeniowych wojsk rosyjskich, czy białoruskich na granicy ukraińsko-białoruskiej. Ponadto Ukraińcy informują, że zniszczyli trzy rakiety Kalibr, 18 wykorzystywanych przez Rosję irańskich dronów "Szahid" oraz kilkanaście innych pocisków i dronów rozpoznawczych. Uderzyli również w rosyjski posterunek, 7 zgrupowań rosyjskich żołnierzy i sprzętu, magazyn oraz baterie artyleryjskie i sprzęty walki elektronicznej.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: