Rosja przyznała, że mści się na Finlandii. Zacharowa: Lustrzana odpowiedź

Rosja zablokowała konta fińskiej ambasady w Moskwie oraz konsulatu generalnego w Sankt Petersburgu. Decyzję Kremla potwierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ. Maria Zacharowa na konferencji prasowej podkreśliła, że takie działania mają stanowić odpowiedź na nałożone przez stronę fińską ograniczenia.

Rosja zamroziła konta bankowe przedstawicielstw dyplomatycznych Finlandii już pod koniec kwietnia, jednak informacja o tej decyzji została przekazana do publicznej wiadomości dopiero w środę 17 maja. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Finlandii, Pekki Haavisto, działanie Kremla naruszyło Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych. W związku ze sprawą fińskie MSZ od kilku tygodni prowadzi śledztwo. 

Zobacz wideo Zemke o wstąpieniu do NATO Finlandii: Kończy się czas jej neutralności

Rosja zamroziła konta bankowe fińskich placówek dyplomatycznych

Mimo przekazania Rosji noty dyplomatycznej w sprawie zablokowania przez władze federacji kont fińskich placówek Finowie nie otrzymali żadnej oficjalnej odpowiedzi z wyjaśnieniami. Według ministra Pekki Haavisto działania Rosji wpłynęły m.in. na opłacanie czynszów, czy rachunków za prąd i wodę przez ambasadę w Moskwie oraz Konsulat Generalny w Petersburgu. Wypłaty wynagrodzeń dla personelu nie zostały jednak zagrożone. Nie ma także podstaw do tego, aby Finlandia zamknęła swoje misje dyplomatyczne na terenie Rosji. Haavisto ocenił jednak posunięcie władz Kremla jako "dokuczliwe". Podkreślił także, że może ono świadczyć o pewnego rodzaju "frustracji" wywołanej działaniami Unii Europejskiej m.in. ograniczenie w płatnościach dla podmiotów pochodzących z Rosji.

Zacharowa tłumaczy: To lustrzana odpowiedź na podobne ograniczenia Finlandii

W sprawie blokady kont fińskich placówek wypowiedziała się w środę na konferencji prasowej rzeczniczka MSZ Rosji. - Potwierdzamy fakt wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z kont ambasady Finlandii i fińskiego konsulatu generalnego w Petersburgu - powiedziała Maria Zacharowa, cytowana przez rosyjską agencję informacyjną Tass. Polityczka stwierdziła, że działania te, stanowią "lustrzaną odpowiedź" na podobne ograniczenia nałożone na rosyjską placówkę dyplomatyczną w Finlandii, która zmuszona była korzystać z usług wyłącznie jednego banku. - Rosja wielokrotnie podnosiła kwestię zniesienia ograniczeń w rosyjskich misjach dyplomatycznych ze stroną fińską - podkreśliła Zacharowa. Jej zdaniem jednak Finowie nie podjęli żadnych kroków w tej sprawie. Oba państwa w przypadku zamrożenia wzajemnych rachunków bankowych powołują się na postanowienia Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku. 

Więcej o: