Wybuch na okupowanym Krymie. Media: Wykoleił się pociąg ze zbożem

Na okupowanym przez Rosjan Krymie doszło do eksplozji na linii kolejowej Symferopol - Sewastopol. Według ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform wykoleiło się osiem wagonów pociągu ze zbożem.
Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

Do zdarzenia doszło w czwartek rano, około godz. 8:20. Wybuch, którego przyczyna nie jest znana, uszkodził około 50 metrów torów. Ukraińska agencja prasowa Ukrinform powołuje się na rosyjski kanał Baza na Telegramie. Ten pisze o "sabotażu". O "sabotażu" mówi też strona rosyjska. Wykoleiło się osiem wagonów, z czego pięć się przewróciło. Ruch pociągów na linii Symferopol - Sewastopol został wstrzymany.

Kanały Baza i NEXTA zamieściły zdjęcia z miejsca zdarzenia:

Jak przypomina Ukrinform, w marcu we wsi Fiodorówka w wyniku wybuchu odcięty została prąd na centralnej stacji kolejowej, przez którą Rosjanie transportowali ciężką broń. Wcześniej w mieście Dżankoj na północy tymczasowo okupowanego Krymu eksplozja zniszczyła rosyjskie pociski manewrujące Kalibr.

Zmasowany atak na Ukrainę. Atak m.in. na Kijów i Odessę

Tymczasem w nocy Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak na Ukrainę. Rosyjskie rakiety spadły m.in. na Bachmut i Odessę. W Chersoniu zginęło osiem osób, w tym pięcioletni chłopiec. Agresorzy zaatakowali również Kijów. Według wstępnych informacji wszystkie rosyjskie obiekty zostały tam zestrzelone. Odłamki rakiet spowodowały liczne pożary.

W środę Rosjanie przeprowadzili 15 uderzeń rakietowych, między innymi na Bachmut, Chersoń i Odessę, 42 bombardowania lotnicze i 101 ostrzały z artylerii rakietowej. Przeciwnik nadal skupia główne wysiłki w okolicach Łymaniu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim. Obrońcy tych miast odparli podczas ostatniej doby 36 ataków. Najcięższe walki toczą się pod Bachmutem i Marjinką. Na Zaporożu i pod Chersoniem Rosjanie kontynuują obronę, intensywnie ostrzeliwując osiedla w pobliżu linii frontu. W ciągu ostatniej doby od ognia artylerii ucierpiało 20 miejscowości. Wybuchy nocą rozlegały się także między innymi w obwodach winnickim i chmielnickim. W okolicy Chersonia zginęło osiem osób, w tym pięcioletni chłopiec, a 17 osób zostało rannych. W Odessie zginęła jedna osoba - Rosjanie zaatakowali to miasto za pomocą rakiet wystrzelonych z okrętu na Morzu Czarnym. Jedna z nich trafiła w budynek przemysłowy.

W tym samym czasie ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 20 bombardowań rejonów koncentracji Rosjan, niszcząc osiem baterii przeciwlotniczych i rakietowych. Zestrzelono dwa zwiadowcze drony. Artyleria i wojska rakietowe zlikwidowały rosyjski punkt kontrolny, sześć zgrupowań żołnierzy, dwa składy amunicji, dwa magazyny paliwa i baterię rakiet na stanowisku bojowym.

***

Więcej o: