Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, wybuchy w Kijowie. "Nie opuszczajcie schronów!"

W nocy Rosjanie przeprowadzali zmasowany atak na Ukrainę. Rosyjskie rakiety spadły m.in. na Bachmut i Odessę. W Chersoniu zginęło osiem osób, w tym pięcioletni chłopiec. Agresorzy zaatakowali również Kijów. Według wstępnych informacji wszystkie rosyjskie obiekty zostały tam zestrzelone. Odłamki rakiet spowodowały liczne pożary.

Sztab Generalny Ukrainy informuje o nocnych atakach rakietowych na ukraińskie miasta i osiedla. Przed godz. 6:00 polskiego czasu na terenie całego kraju obowiązywał alarm przeciwlotniczy. Odłamki strąconych rakiet spadły między innymi na Kijów, wywołując pożary. Mer miasta Witalij Kliczko poinformował o kilku eksplozjach w stołecznych dzielnicach Dniepr i Darnica. "Atak na stolicę trwa. Nie opuszczajcie schronów podczas alarmu lotniczego!" - zaapelował. Kliczko podkreślił, że na razie nie ma informacji o ofiarach. Jak podał Serhij Popko, szef administracji cywilnej i wojskowej Kijowa, atak został przeprowadzony z pomocą pocisków manewrujących Ch-101, wystrzelonych z samolotów w rejonie Morza Kaspijskiego. Dodał, że po uderzeniu Rosja umieściła nad miastem drony zwiadowcze. Według wstępnych informacji podczas nalotu ukraińskie siły zestrzeliły wszystkie wrogie cele. To dziewiąty w tym miesiącu atak na stolicę Ukrainy.

Niebo nad Kijowem jest chronione między innymi przez dostarczone przez Zachód wyrzutnie Patriot. Rosjanie próbują je namierzyć i zniszczyć za pomocą swoich rakiet. Według doniesień medialnych jedna wyrzutnia Patriot została nieznacznie uszkodzona wskutek wtorkowego ataku.

Zobacz wideo Śmiszek: Polska kreuje się na adwokata interesów Ukrainy

Ciężkie walki w Zagłębiu Donieckim

W środę Rosjanie przeprowadzili 15 uderzeń rakietowych, między innymi na Bachmut, Chersoń i Odessę, 42 bombardowania lotnicze i 101 ostrzały z artylerii rakietowej. Przeciwnik nadal skupia główne wysiłki w okolicach Łymaniu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim. Obrońcy tych miast odparli podczas ostatniej doby 36 ataków. Najcięższe walki toczą się pod Bachmutem i Marjinką. Na Zaporożu i pod Chersoniem Rosjanie kontynuują obronę, intensywnie ostrzeliwując osiedla w pobliżu linii frontu. W ciągu ostatniej doby od ognia artylerii ucierpiało 20 miejscowości. Wybuchy nocą rozlegały się także między innymi w obwodach winnickim i chmielnickim. W okolicy Chersonia zginęło osiem osób, w tym pięcioletni chłopiec, a 17 osób zostało rannych. W Odessie zginęła jedna osoba - Rosjanie zaatakowali to miasto za pomocą rakiet wystrzelonych z okrętu na Morzu Czarnym. Jedna z nich trafiła w budynek przemysłowy.

W tym samym czasie ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 20 bombardowań rejonów koncentracji Rosjan, niszcząc osiem baterii przeciwlotniczych i rakietowych. Zestrzelono dwa zwiadowcze drony. Artyleria i wojska rakietowe zlikwidowały rosyjski punkt kontrolny, sześć zgrupowań żołnierzy, dwa składy amunicji, dwa magazyny paliwa i baterię rakiet na stanowisku bojowym.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: