Rosyjskie MON potwierdza: Zginęli dwaj dowódcy rosyjskiej armii. Walczyli pod Bachmutem

Ukraińska armia odpiera szturmy rosyjskich wojsk na wschodzie kraju. W ostatnim czasie Ukraińcy zaczęli wypierać Rosjan z okolic Bachmutu. Tymczasem rosyjski MON potwierdził, że w walkach zginęli dwaj dowódcy rosyjskiej armii.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło śmierć dwóch dowódców. Wojskowi mieli zginąć podczas walk pod Bachmutem.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Rosja. Nie żyje dwóch dowódców armii Putina. Polegli pod Bachmutem

Jak poinformowała kremlowska agencja Ria Nowosti, pierwszy z zabitych dowódców to pułkownik Wiaczesław Makarow pseudonim "Barnauł", który przewodniczył 4. Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych. Podano, że "osobiście uczestniczył w walce pod Bachmutem" i że zginął podczas ewakuacji.

Drugi, pułkownik Jewgienij Browko, był zastępcą dowódcy korpusu do spraw wojskowo-politycznych. Kierował obroną na innym odcinku frontu. "Zginął bohaterską śmiercią, od licznych ran odłamkowych" - przekazało rosyjskie Ministerstwo Obrony, cytowane przez Ria Nowosti.

Wojna w Ukrainie. Sukcesy ukraińskiej armii w okolicach Bachmutu

Z informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego wynika, że w ciągu minionej doby (14 maja) doszło do 48 bezpośrednich starć lądowych z siłami rosyjskimi. Walki toczą się w okolicach Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w Donbasie oraz Łymanu na pograniczu obwodów donieckiego i ługańskiego.

Coraz częściej ukraińscy żołnierze informują o sukcesach w okolicach Bachmutu. Na północnych i południowych rubieżach miasta udało się zdobyć ponad 10 pozycji Rosjan i wziąć jeńców. Trwają też zaciekłe walki w samym Bachmucie.

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn (zdjęcie ilustracyjne) Prigożyn chciał ujawnić Ukrainie pozycji rosyjskich wojsk. Nie za darmo

"Dziś nasze jednostki zdobyły kilkanaście pozycji wroga na północy i południu przedmieść Bachmutu i oczyściły duży obszar masywu leśnego w obwodzie Iwanowskim. Schwytano żołnierzy wroga z różnych stron"- napisała w niedzielę na Telegramie wiceszefowa Ministerstwa Obrony Ukrainy Hanna Malar.

Zełenski przyleciał do Wielkiej Brytanii. W tle decyzja o przekazaniu dronów Zełenski przyleciał do Wielkiej Brytanii. W tle decyzja o przekazaniu dronów

Ukraińcy tymczasem gromadzą siły i sprzęt przed zapowiadaną kontrofensywą. Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym podczas trwającej podróży po zachodnioeuropejskich stolicach. Berlin obiecał podwojenie swojej dotychczasowej pomocy wojskowej, a Paryż wysłanie w najbliższych tygodniach partii pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów.

Więcej o: