Wołodymyr Zełenski przyjechał do Berlina. Mimo konwencji PiS, w Niemczech pojawi się też Morawiecki

Prezydent Ukrainy przyjechał w niedzielę do Niemiec, by rozmawiać z tamtejszymi politykami. To pierwsza jego wizyta w Niemczech od inwazji Rosji. Wołodymyr Zełenski przyjmie też nagrodę im. Karola Wielkiego. Na wydarzeniu z tej okazji przemówienie ma wygłosić również Mateusz Morawiecki, który pojechał do Niemiec mimo trwającej konwencji programowej PiS.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został przyjęty w niedzielę w Berlinie przez kanclerza Olafa Scholza. Trwa rozmowa polityków. Przed spotkaniem na dziedzińcu urzędu kanclerskiego odegrano hymny Ukrainy i Niemiec.

Zobacz wideo Początek przemówienia Zełenskiego. Po krótkim powitaniu prezydent Ukrainy zaczął mówić po polsku

Wołodymyr Zełenski przyjechał do Berlina. Podziękował Niemcom za wsparcie

Wcześniej w pałacu prezydenckim Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem. We wpisie do księgi w pałacu Wołodymyr Zełenski podziękował Niemcom za wsparcie.

W czasie największych wyzwań we współczesnej historii Ukrainy, Niemcy okazały się naszym prawdziwym przyjacielem i niezawodnym sojusznikiem. Razem wygramy i przywrócimy pokój w Europie

- napisał ukraiński przywódca. W sobotę rząd w Berlinie ogłosił największy dotąd pakiet pomocowy dla Ukrainy - w wysokości 2,7 miliarda euro. Zapowiedział też dalsze wsparcie.

Wołodymy Zełenski w Watykanie Wołodymyr Zełenski spotkał się z papieżem. Przekazał Franciszkowi ważną prośbę

Rozmowę z prezydentem Steinmeierem Wołodymyr Zełenski podsumował we wpisie na Telegramie. Jak relacjonuje, omawiano bieżącą sytuację i intensywną współpracę z Niemcami. "Niemcy będą nadal wspierały Ukrainę politycznie, militarnie i finansowo tak długo jak to będzie potrzebne" - dodał. Zełenski podziękował też Niemcom za dotychczasowe wsparcie Niemiec w obliczu rosyjskiej agresji.

Prezydent Ukrainy otrzyma nagrodę im. Karola Wielkiego

Po południu w Akwizgranie Wołodymyr Zełenski zostanie uhonorowany nagrodą imienia Karola Wielkiego. Prestiżowe wyróżnienie przyznano w tym roku jemu i całemu narodowi ukraińskiemu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Wołodymyr Zełenski ma się pojawić na wydarzeniu osobiście, zaproszenie otrzymali też Olaf Scholz oraz polski premier Mateusz Morawiecki.

Nagroda imienia Karola Wielkiego wręczana jest od lat 50. za zasługi na rzecz zjednoczenia Europy. W ubiegłych latach wyróżnieni zostali m.in. przedstawiciele białoruskiej opozycji, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz prezydent Francji Emmanuel Macron. Wołodymyr Zełenski oraz naród ukraiński - jak czytamy w uzasadnieniu decyzji przyznania tegorocznej nagrody - bronią nie tylko swojej niezależności, ale też "Europy i wartości europejskich". Wyróżnienie to ma być symbolicznym potwierdzeniem, że Ukraina jest częścią Europy.

To pierwsza wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Niemczech od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do jego ostatniej wizyty doszło tuż przed inwazją - na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Ukraina odbija stopniowo Bachmut Wojna w Ukrainie. Rosja i wagnerowcy uzupełniają straty więźniami

Mateusz Morawiecki w Berlinie, a nie na konwencji programowej PiS

Rano w niedzielę 14 maja PiS rozpoczął drugi dzień konwencji programowej w Warszawie. W sobotę pierwszego dnia wydarzenia premier Morawiecki był obecny, ale nie widać go na nagraniach z niedzieli. Premier ma wziąć udział w uroczystości wręczenie nagrody Wołodymyrowi Zełenskiemu, gdzie obok Olafa Scholza i szefowej Komisji Europejskiej wygłosi przemówienie. Podczas wizyty w Niemczech polski premier odwiedzi również bazę Sił Wczesnego Ostrzegania NATO w Geilenkirchen (ok. 14:00), weźmie też udział w manifestacji dla pokoju i wolności (godz. 17:10).

Więcej o: