USA nie dostarczą Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu. "Mówiłem miliony razy"

Stany Zjednoczone zadeklarowały, że Biały Dom nie zamierza wysłać rakiet dalekiego zasięgu Ukrainie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA powiedział, że Amerykanie nie planują zmieniać swojej dotychczasowej polityki w tym zakresie. Na dostarczenie Ukraińcom rakiet Storm Shadow zdecydowała się natomiast Wielka Brytania.

Polskie Radio zwróciło się do władz Stanów Zjednoczonych z pytaniem o dalsze dostawy broni dla Ukrainy. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby odpowiedział, jakie są plany USA dotyczące udostępnienia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu. Niedawno pojawiły się informacje, że tego rodzaju sprzęt przekazała ukraińskim siłom zbrojnym Wielka Brytania.

Zobacz wideo "Świat, w którym Zachód nam pomagał, skończył się, gdy Putin zaatakował rakietami cywilów". Paweł Kowal w Porannej Rozmowie Gazeta.pl

USA nie wyśle Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu. Biały Dom: Każdy kraj podejmuje te decyzje samodzielnie

Przedstawiciel amerykańskich władz stwierdził, że Stany Zjednoczone nie planują wysyłania Ukrainie pocisków o zasięgu większym niż charakteryzujący te rakiety, które zostały już przekazane. - Jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany w odniesieniu do systemów rakietowych dalszego zasięgu, nasza polityka i nasze decyzje w tym zakresie nie uległy zmianie - powiedział John Kirby.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu podkreślił, że USA są wdzięczne wszystkim krajom, które wspierają militarnie Ukrainę. Zauważył jednocześnie, że każde państwo ma prawo prowadzić politykę niezależną od działań podejmowanych przez inne rządy. - Jak mówiłem miliony razy, to są suwerenne decyzje, które każdy kraj podejmuje samodzielnie - stwierdził Kirby. Polityk powiedział też, że Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych, jak czytamy w depeszy Informacyjnej Agencji Radiowej, "niemal wszystkie rodzaje uzbrojenia", których domagał się rząd w Kijowie, przygotowując wiosenną ofensywę.

Wielka Brytania: Rakiety Storm Shadow to najlepsza szansa na obronę przed brutalnością Rosji

Pytanie o amerykańskie dostawy broni nawiązywało do niedawnej decyzji Wielkiej Brytanii, o której informowało CNN. Brytyjczycy dostarczyli Ukrainie rakiety Storm Shadow. Sekretarz stanu ds. obrony Ben Wallace stwierdził, że te pociski manewrujące dalekiego zasięgu są "najlepszą szansą Ukrainy na obronę przed ciągłą brutalnością Rosji".

Więcej o: