Na okupowanym Krymie rozbił się rosyjski śmigłowiec. Zginęli piloci

Na Krymie rozbił się rosyjski samolot, zginęły dwie osoby. "Wojskowy śmigłowiec Mi-28 rozbił się podczas lotu szkoleniowego na Krymie, w wyniku czego zginęli obaj piloci" - przekazało Ministerstwo Obrony Rosji.

"O godzinie 15:42 (czasu moskiewskiego) 12 maja śmigłowiec Mi-28 rozbił się podczas zaplanowanego lotu szkoleniowego w rejonie Dżankoj. Śmigłowiec wykonał lot bez ładunku amunicji. Obaj piloci zginęli" - przekazał resort. Wstępnie jako o przyczynie wypadku na Krymie mówi się o awarii technicznej śmigłowca - informuje agencja TASS. Biuro prasowe ministerstwa przekazało, że "na miejsce katastrofy jedzie komisja Głównego Dowództwa Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej", która ma się zająć ustalaniem okoliczności zdarzenia.

Zobacz wideo Śmigłowiec ratuje członka załogi atomowego okrętu podwodnego

Według informacji przekazanych przez niezależne rosyjskie kanały za pośrednictwem serwisu Telegram wiadomo, że śmigłowiec spadł w pobliżu wioski Swietłoje w okolicy miasta Dżankoj, gdzie znajduje się wojskowe lotnisko. Mi-28 to rosyjski dwumiejscowy śmigłowiec szturmowy.

Mapa z okupowanymi obiektami na Krymie

Ukraińscy dziennikarze stworzyli interaktywną mapę okupowanego Krymu z 223 rosyjskimi obiektami wojskowymi i geolokalizacją. Zaznaczono na niej "współrzędne poligonów testowych, baz paliwowych, magazynów z amunicją, baz systemów radarowych, systemów obrony powietrznej, dowództw, jednostek wojskowych, lotnisk i baz Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej" - podkreśla Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna. Mapa z obiektami wojskowymi rosyjskich okupantów na Krymie została opracowana na podstawie aktualnych zdjęć satelitarnych Planet Labs z 2023 roku.

"Porannej rozmowy" i "Zielonego poranka" możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: