Konta polskiej ambasady zablokowane w Rosji. Zacharowa zapowiada podjęcie "środków asymetrycznych"

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji, poinformowała, że konta bankowe polskiej ambasady w Moskwie zostały zablokowane. To odpowiedź na wcześniejszą blokadę rosyjskich kont.

W piątek na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji opublikowano komentarz rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej dotyczący zablokowania kont bankowych ambasady Rosji oraz przedstawicielstwa handlowego w Warszawie. "Rosja dopuszcza możliwość zastosowania środków asymetrycznych w odpowiedzi na wycofanie przez Polskę środków z kont ambasady rosyjskiej" - napisała przedstawicielka MSZ Rosji.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Śmiszek: Polska kreuje się na adwokata interesów Ukrainy

Zablokowane środki polskiej ambasady w rosyjskich bankach

Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa uważa, że Polska złamała zawarte umowy międzynarodowe, blokując środki w bankach. "Tak rażące działania polskich władz są sprzeczne zarówno z tradycyjnymi zasadami porozumiewania się między cywilizowanymi państwami, jak i wszelkimi normami prawnymi, w tym z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r - przekazała Zacharowa w wydanym komunikacie. Dodała również, że teraz Rosja podejmie odpowiednie kroki prawne.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ poinformowała, że Rosja podjęła te same kroki względem polskiej ambasady w Moskwie. "Jednocześnie, ponieważ w dyplomacji działa zasada wzajemności, polska ambasada w Moskwie również nie ma dostępu do swoich środków w rosyjskich bankach. Dopuszczamy też możliwość zastosowania środków asymetrycznych w odpowiedzi" - zapowiedziała Zacharowa.

Zamknięte konta rosyjskiej ambasady

Do zablokowania oraz wycofania środków z kont ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawskiej doszło już w kwietniu. Szef misji dyplomatycznej Siergiej Andriejew poinformował, że prokuratura przekazała informacje o zajęciu środków z rachunków placówki oraz przedstawicielstwa handlowego. 27 kwietnia br. Prokuratura Krajowa potwierdziła wydanie postanowienia "o zmianie formy prawnej przechowywania środków objętych blokadami" - informuje Interia.

Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej, przekazał, że blokada rachunków bankowych ambasady Federacji Rosyjskiej ma związek z zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w lutym 2022 roku. Konta zostały zablokowane na przełomie lutego i marca 2022 roku. Powodem były podejrzenia polskich władz, że środki dostępne na kontach mogą zostać wykorzystane "do finansowania terroryzmu lub prania nielegalnie pozyskanych pieniędzy" - przekazuje Interia.

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, do podjętych przez Polskę działań odniósł się w kwietniu rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. - Moskwa odpowie na decyzję Warszawy o wycofaniu pieniędzy z rachunków rosyjskiej ambasady i misji handlowej - przekazał Pieskow w rozmowie z agencją Ria Novosti.

Więcej o: