Pojedynek dronów w obwodzie donieckim. Ukraińcy zniszczyli rosyjski sprzęt wart 18 tys. dol. [WIDEO]

Do internetu trafiło nagranie z akcji przeprowadzonej przez ukraińskie wojsko w obwodzie donieckim. Ukraińcy zniszczyli przy użyciu drona rosyjski bezzałogowiec Matrice 300 RTK. Zgodnie z szacunkami eksperta ds. bezpieczeństwa, sprzęt ten jest wart ok. 18 tysięcy dolarów.

W obwodzie donieckim doszło do starcia dronów, tych pozostających na wyposażeniu Ukraińców oraz tych Rosjan. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z wydarzenia. Widać na nim, że ukraińscy żołnierze zdołali zniszczyć sprzęt przeciwnika.

Zobacz wideo Bayraktar to przyjaciel ukraińskich żołnierzy. Użycie dronów w wojnie budzi jednak etyczne wątpliwości

Obwód doniecki. Ukraińcy zniszczyli rosyjskiego drona. Ekspert: Sprzęt wart 18 tys. dolarów

Film ukazujący pojedynek dronów, z którego zwycięsko wyszli ukraińscy żołnierze, opublikowano na Twitterze. Zamieścił go analityk z organizacji CNA, amerykańskiej instytucji badawczej, zajmującej się kwestiami bezpieczeństwa. Poinformował on, że ukraińscy żołnierze, operujący dronem Mavic, zniszczyli rosyjski, bezzałogowy statek powietrzny Matrice 300 RTK. Ekspert dodał, że sprzęt ten jest wart około 18 tysięcy dolarów.

USA zapowiadają kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Przekażą m.in. amunicję dla dronów

Niedawno Stany Zjednoczone zapowiedziały wysłanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, który będzie służył wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej oraz zaspokojeniu jej zapotrzebowania na amunicję artyleryjską. CNN informuje, że wartość pakietu wyniesie 1,2 miliarda dolarów.

Pakiet będzie zawierał m.in. amunicję do dronów, pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, dodatkowe przeciwlotnicze zestawy rakietowe oraz sprzęt, który ma pomóc w integracji ukraińskich systemów z wyrzutniami, pociskami i radarami produkowanymi przez sojuszników Ukrainy.

Przekazanie najnowszego pakietu będzie oznaczało, że całkowita wartość wsparcia wojskowego, jakie Ukraina otrzymała ze strony USA od momentu rozpoczęcia wojny, wyniesie 36,9 miliarda dolarów.

Więcej o: