Rosja. Student historii z karą więzienia za czytanie w metrze książki o II wojnie światowej

W moskiewskim metrze zatrzymano studenta historii Władimira Panina. Mężczyzna został aresztowany przez funkcjonariuszy policji za czytanie książki "Czarny marsz. Wspomnienia oficera SS" Petera Neumanna, na której okładce znajduje się zdjęcie niemieckiego żołnierza w hełmie z symbolem SS. Za "publiczne prezentowanie nazistowskich akcesoriów" Panin trafił przed Sąd Basmanny.

Według serwisu svoboda.org decyzję o powiadomieniu policji podjęli współpasażerowie Władimira Panina w moskiewskim metrze, po tym jak zauważyli zdjęcie oficera w nazistowskim mundurze na okładce czytanej przez studenta książki. Młody mężczyzna został zatrzymany 6 maja na stacji Czistyje prudy. 

Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

Moskiewski student skazany za czytanie książki o II wojnie światowej

Zgodnie z protokołem opublikowanym na oficjalnym portalu sądów powszechnych w Moskwie, student trzeciego roku Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Władimir Panin czytał książkę "Czarny marsz. Wspomnienia oficera SS. 1938-1945" autorstwa Petera Neumanna, na której okładce widnieje zdjęcie niemieckiego żołnierza w nazistowskim mundurze oraz hełmie z runą SS. W związku z tym mężczyzna został uznany za winnego popełnienia przestępstwa z części 1 art. 20.3 Kodeksu wykroczeń administracyjnych Federacji Rosyjskiej, według którego Panin "przeprowadził publiczną demonstrację dla nieograniczonego kręgu osób - pasażerów moskiewskiego metra - nazistowskich akcesoriów". Decyzją sądu student został skazany na pięć dni więzienia. Sędzia nakazała także zniszczenie książki.

Władimir Panin: Nie podzielam ideologii nazizmu ani faszyzmu

Jak poinformował serwis iz.ru oskarżony oświadczył, że nie podziela ideologii nazizmu ani faszyzmu. Dodatkowo przyznał, że jako student historii książkę studiował wyłącznie w celach edukacyjnych. Literacka adaptacja pamiętników Neumanna, z powodu której mężczyzna został skazany na więzienie, jest legalnie sprzedawana na rynku rosyjskim, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Według powszechnych recenzji powieść ma zdecydowanie wydźwięk antywojenny.

Więcej o: