Wielka Brytania. Na świat przyszło dziecko przy użyciu techniki MDT. Ma troje biologicznych rodziców

W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko, które posiada materiał genetyczny aż trojga rodziców. To efekt poczęcia metodą in vitro przy użyciu techniki określanej mianem dawstwa mitochondrialnego (MDT). Zapobiega ona przekazaniu dziecku wadliwych genów ze strony matki, chroniąc je tym samym przed chorobami dziedzicznymi.

Posiadanie dzieci i założenie szczęśliwej rodziny to dla wielu osób życiowy cel i największe marzenie. Niestety coraz częściej spotykana niepłodność lub choroby genetyczne któregoś z partnerów często uniemożliwiają jego realizację. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nauka w postaci techniki MDT (mitochondrial donation treatment). W Wielkiej Brytanii na świat przyszło właśnie dziecko, które w wyniku jej zastosowania posiada materiał genetyczny aż trojga rodziców.

Zobacz wideo Demograficzne trzęsienie ziemi. Co się dzieje w Chinach?

Dawstwo mitochondrialne. Do kogo skierowana jest technika MDT?

Celem terapii MDT jest umożliwienie rodzicom borykającym się z problemem wadliwego DNA narodziny w pełni zdrowego dziecka. Przeciwdziałanie przekazywaniu wad genetycznych pomoże w przyszłości doprowadzić do ich całkowitego wyeliminowania w społeczeństwie. Mitochondria odpowiedzialne są za zaledwie 0,1 proc. DNA danej osoby, jednak te dane genetyczne są zawsze dziedziczone po matce. Lista konsekwencji przekazania dziecku wadliwego DNA mitochondrialnego jest bardzo długa. Potomek może mierzyć się z problemami z sercem, niewydolnością wątroby, ślepotą czy dystrofią mięśniową, a nawet zaburzeniami w pracy mózgu.

Wielka Brytania. Dziecko urodzone poprzez in vitro techniką MDT ma DNA trojga rodziców

Jak informuje portal Sky News, w ramach techniki MDT kobiecie wszczepiono metodą in vitro zarodek, powstały z jej komórki jajowej zapłodnionej plemnikiem jej męża, zawierający przy tym niewielką ilość mitochondrialnego DNA pochodzącego od zdrowego dawcy. Tym sposobem z genetycznego punktu widzenia narodzone dziecko ma aż troje biologicznych rodziców. Centrum Płodności z Newcastle umożliwia parom skorzystanie z tej metody od uzyskania licencji w 2017 roku.

Więcej o: