Rosja. Stan wyjątkowy w dwóch regionach. "Tornada ognia"

"Tornada ognia" przetaczają się przez obwód kurgański. Gubernator Wadim Szumkow przekazał, że w niektórych miejscach sytuacja jest krytyczna. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. W niedzielę ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest także w obwodach tiumeńskim i swierdłowskim.

"Rodacy. Wiatr jest silny. Sytuacja w wielu miejscach jest krytyczna. Samoloty nie mogą wzbić się w powietrze. W przypadku zagrożenia należy się natychmiast ewakuować, zabrać ze sobą dzieci i starszych krewnych!" - ostrzegł na swoim Telegramie gubernator obwodu kurgańskiego Wadim Szumkow. Portal kikonline.ru poinformował później, że gubernator podpisał uchwałę wprowadzającą stan wyjątkowy w związku z pożarami w całym obwodzie kurgańskim. 

Zobacz wideo Ekspert mówi, jakie będą koszty zatrzymania zmiany klimatu

Pożary w Rosji. Obwód kurgański: Są ofiary śmiertelne i ranni

Media donoszą o ewakuacjach m.in. mieszkańców wsi Juldus, w której płonie 20 domów i szkoła. Pojawiają się też pierwsze informacje o rannych, którzy trafili do szpitali z oparzeniami. Są także ofiary śmiertelne. Komitet Śledczy Rosyjskiego Komitetu Śledczego ds. Regionu Kurgan poinformował, że w wyniku pożarów 7 maja zginęły trzy osoby. Obecnie ustalana jest dokładna liczba ofiar śmiertelnych. 

W akcję gaśniczą zaangażowanych jest ponad 700 osób i prawie 200 jednostek sprzętu. Na prośbę szefa regionu Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych wysłało do obwodu kurgańskiego dodatkowe siły i środki - trzy samoloty Ił-76 i 300 osób ze specjalistycznej służby spadochronowej - informuje portal kikonline.ru. Gaszenie pożarów utrudnia porywisty wiatr.

Nie tylko obwód kurgański. W sieci pojawiają się przerażające nagrania pożarów

Część rosyjskich i ukraińskich kanałów na Telegramie opisuje pożary jako "tornada ognia". Sytuacja jest trudna jednak nie tylko w obwodzie kurgańskim. W mediach społecznościowych pojawiają się przerażające nagrania z innych regionów ogarniętych pożarami - tiumeńskiego i swierdłowskiego. Gubernator obwodu tiumeńskiego Alexander Moor, podobnie jak gubernator obwodu kurgańskiego, ogłosił stan wyjątkowy - informuje novayagazeta.eu

Pożary w Rosji. Jaka jest przyczyna? 

"Przyczynami pożarów lasów są niedozwolone wypalanie suchej trawy na terenach przylegających do lasów, a także naruszenia zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego w lasach" - informuje w komunikacie Lotnicza Służba Ochrony Lasów (Avialesookhrana). Gubernator obwodu tiumeńskiego Aleksandr Moor, którego cytuje novayagazeta.eu, także podkreślał, że główną przyczyną pożarów był "błąd ludzki". Zaapelował on do mieszkańców, aby nie wchodzili do lasów i nie jeździli na pikniki. 

Rosja. Pożar magazynów z prochem strzelniczym

W sobotę wieczorem rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na informacje od służb ratunkowych, przekazała na Telegramie, że we wsi Pervomaiskii w obwodzie swierdłowskim w wyniku pożaru lasu zapaliły się magazyny z prochem strzelniczym. W okolicy było jeszcze 18 takich magazynów. Wybuch pożaru potwierdziła później Główna Dyrekcja Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Szef regionu Jewhen Kujwaszew przekazał na Telegramie, że "sytuacja z pożarem w obwodzie swierdłowskim oceniana jest jako krytyczna". Poinformował też, że region zwrócił się o pomoc federalną. Co istotne, w niedzielnym komunikacie Lotniczej Służby Ochrony Lasów czytamy, że zdaniem Komisji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Bezpieczeństwa pożar lasu nie był przyczyną wybuchu pożaru w magazynach prochu we wsi w obwodzie swierdłowskim. 

Więcej o: