Polityczne trzęsienie ziemi na Słowacji. Premier podał się do dymisji, będzie rząd techniczny

Prezydentka Słowacji Zuzana Caputová zapowiedziała powołanie rządu technicznego, na którego czele stanie wiceszef banku centralnego Ludovit Ódor. Pokieruje on trzecim gabinetem od wyborów parlamentarnych w 2020 roku. Mianowanie ministrów ma nastąpić po 15 maja.
Zobacz wideo Siemoniak: Nie wyobrażam sobie kampanii wyborczej bez Donalda Tuska

Zuzana Caputová zwróciła uwagę, że do momentu powołania gabinetu, który powstanie po kolejnych wyborach, pozostaje pół roku. - Jest to wystarczająco długi czas na to, aby rząd fachowców ustabilizował sytuację i doprowadził Słowację do przedterminowych wyborów. Nowy zespół jest gotowy. Gabinet będzie składał się z osób, dla których rządzenie nie będzie kampanią wyborczą - oznajmiła prezydent, nie podając nazwisk poszczególnych ministrów. W pierwszej kolejności ma je przedstawić liderom partii politycznych.

Boris Kollar Słowacja. Poseł ma 12 dzieci z 10 kobietami. Nowa ukochana ma być w ciąży

Premier Słowacji podał się do dymisji. Eduard Heger odchodzi ze stanowiska

Dotychczasowy premier Eduard Heger w niedzielę podał się do dymisji w związku z odrzuceniem przez prezydentkę propozycji rozwiązań kryzysu, który nastąpił po rezygnacji dwóch ministrów. Jego tymczasowy gabinet będzie pełnił obowiązki do czasu powołania rządu technicznego. - Po piątkowym odejściu drugiego ministra w ostatnich dniach, zdecydowałem nie czekać i jeszcze wczoraj wieczorem przedstawiłem pani prezydent alternatywy, które uznaję za stabilniejsze i mniej ryzykowne od powołania rządu technicznego na kilka ostatnich miesięcy obecnej kadencji. Pani prezydent nie przyjęła żadnej z moich propozycji - oświadczył Eduard Heger. W ubiegłym roku rząd Hegera stracił większość w parlamencie, a następnie przegrał głosowanie nad wotum nieufności. Decyzją prezydentki, zdymisjonowany gabinet pozostawał u władzy, lecz z ograniczonymi kompetencjami. Przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji odbędą się 30 września.

Więcej o: