Sztab generalny ukraińskiej armii: Rosjanie przymusowo wywożą mieszkańców Enerhodaru

Rosjanie wywożą mieszkańców okupowanego Enerhodaru na Zaporożu do Berdiańska i Prymorska - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Enerhodarze działa Zaporoska Elektrownia Atomowa, którą rosyjskie wojsko zajęło w marcu zeszłego roku.

"Okupanci wywożą miejscowych mieszkańców z tymczasowo okupowanego Enerhodaru w obwodzie zaporoskim w kierunku Berdiańska i Prymorska, gdzie znajdują się bazy wypoczynkowe" - przekazał w niedzielę ukraiński sztab generalny. Przymusowej ewakuacji podlegają osoby z rosyjskimi dokumentami tożsamości - jako pierwsi wywożeni są ci, którzy zgodzili się na przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa w pierwszych miesiącach okupacji.

Na terenie Enerhodaru znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, którą Rosjanie zajęli w marcu zeszłego roku. Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Atomowej (MAEA) ostrzegł w sobotę, że sytuacja wokół elektrowni robi się "coraz bardziej nieprzewidywalna i potencjalnie niebezpieczna". - Jestem zaniepokojony bardzo realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jądrowego. Musimy zapobiec groźbie poważnej awarii jądrowej i związanych z nią konsekwencji dla ludności i środowiska - powiedział.

Zobacz wideo Rozszerzenie Rosji o Białoruś? Paweł Kowal: Łukaszenka jest częścią rządu Putina i powinien być za to sądzony

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie

Rosjanie nadal wykorzystują infrastrukturę okupowanych terenów do udzielania pomocy medycznej swoim rannym żołnierzom. Niedawno w jednej z wsi rejonu starobielskiego w obwodzie ługańskim okupanci utworzyli szpital polowy, w którym leczy się nawet 70 osób.

W ciągu minionej doby siły rosyjskie przeprowadziły sześć ataków rakietowych na terytorium Ukrainy - na miasta Czasiw Jar, Kostiantyniwka i Chersoń. Dokonały też 48 nalotów i 77 razy zaatakowały z systemów salw rakietowych. Prywatne budynki mieszkalne i infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone, są ofiary.

Atak ukraińskich dronów na Krymie, co najmniej jeden z nich został zestrzelony Ukraińskie drony zaatakowały Krym. Na półwyspie słychać było wybuchy

Rosjanie nadal koncentrują główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Ciężkie bitwy toczą się o Bachmut i Marjinkę. Minionej doby Rosjanie przeprowadzili tam około 50 ataków.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został oblany czerwona farbą gdy chciał złożyć kwiaty na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury. Warszawa, 9 maja 2022r. Rosyjski Dzień Zwycięstwa. Czy warszawska policja jest na to przygotowana?

W ciągu ostatnich 24 godzin lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziło siedem uderzeń na obszary, na których skoncentrowany jest personel i sprzęt wojskowy Rosjan, a także uderzenie na przeciwlotniczy kompleks rakietowy. Ukraińscy obrońcy zniszczyli siedem szturmowych i osiem rozpoznawczych dronów. Jednostki sił rakietowych i artylerii uderzyły w punkt kontrolny, trzy obszary koncentracji broni i sprzętu wojskowego Federacji Rosyjskiej, a także oddział artylerii na stanowisku strzeleckim.

Więcej o: