Ukraina. Alarm przeciwlotniczy dla większości wschodniego obszaru

Katarzyna Rochowicz
W sobotę wieczorem władze w Ukrainie ogłosiły alarm przeciwlotniczy dla większości obszaru wschodniej części kraju - poinformowała agencja Reutera.
Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

Alarm przeciwlotniczy obowiązuje w większości wschodniego obszaru Ukrainy. Terytoria zagrożone rosyjskim atakiem obejmują ziemie na wschód od Winnicy (obwód winnicki) oraz wszystkie regiony wschodnie, a także obwód chersoński i anektowany przez Rosję Krym - poinformował Reuters. Jak podaje Ukraińska Prawda, około godziny 22:23 czasu lokalnego wszczęto alarm. W Kijowie ogłoszono go minutę później. 

Wojna w Ukrainie. Eksperci: Rosja zmienia taktykę na froncie

Jak wynika z raportu ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosjanie wciąż intensywnie szturmują w Donbasie, w szczególności w kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. Ostatniej doby siły ukraińskie odparły 50 szturmów. Według ekspertów Rosjanie są jednak w trakcie zmiany taktyki działań bojowych w Bachmucie z ofensywnej na obronną. Analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną w swoim raporcie wskazują, że rosyjskie ministerstwo obrony najprawdopodobniej zmieniło priorytety na polu boju - rezygnując z prób zdobycia Bachmutu na rzecz przygotowań do obrony. Rosjanie mają oszczędzać amunicję i inne zasoby w celu przeciwdziałania spodziewanej ukraińskiej ofensywie. Jak czytamy, zmiana operacyjnych priorytetów sprawiła, że najemnicze tzw. Oddziały Wagnera nacierające w Bachmucie znalazły się w trudnej sytuacji. Stąd też zdaniem ekspertów wczorajsza deklaracja szefa wagnerowóców Jewgienija Prigożina o tym, że 10 maja jego oddziały opuszczą Bachmut. Jako przyczynę podał on braki w dostawach amunicji.

Więcej o: