O włos od tragedii. Koń spłoszył się podczas procesji koronacyjnej Karola III [WIDEO]

Katarzyna Rochowicz
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać jak spłoszony koń wpada w metalową barierkę, za którą stoją oglądający procesję koronacyjną króla Karola III. Członek Gwardii bezskutecznie próbował uspokoić zwierzę.
Zobacz wideo Do „Dog & Duck" kolejki. Dzień wcześniej Kate & William niespodziewanie pojawili się w lokalu, żeby przywitać się przed koronacją z poddanymi

W sobotę 6 maja Karol, najstarszy syn królowej Elżbiety II, został koronowany na króla Wielkiej Brytanii. W ceremonii w opactwie westminsterskim wzięło udział ponad 2200 gości z całego świata. Uroczystości koronacyjne rozpoczęły się po godzinie 11 procesją z pałacu Buckingham do opactwa westminsterskiego. Na głowę króla Karola III nałożono historyczną koronę świętego Edwarda. Wraz z Karolem koronowana została Camilla, Królowa Małżonka. To 40. ceremonia koronacji w opactwie westminsterskim.

Londyn. Koń spłoszył się podczas procesji koronacyjnej Karola III 

Podczas procesji doszło do niebezpiecznego incydentu. Przestraszony koń nagle zaczął się cofać i po chwili mocno uderzył w barierkę, za którą stali ludzie oglądający procesję. Zgromadzeni szybko odskoczyli od ogrodzenia. Barykada została uszkodzona.

Koronacja króla Karola III. Uroczystość w opactwie westminsterskim

W trakcie uroczystości koronacji Karola III zostały zachowane podstawowe elementy ceremonii. Wśród nich znajdują się między innymi intronizacja i inwestytura. Niektórych obrzędów nie można było - zgodnie z tradycją - pokazać poddanym. Ważną częścią tradycyjnej procedury jest namaszczenie świętym olejem. Rytuał obejmuje namaszczenie głowy, rąk i klatki piersiowej. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej nie mogli zobaczyć rytuału bezpośrednio podczas transmisji na żywo. Nowy monarcha w tym czasie ukryty był za specjalnie przygotowanym parawanem. Jak się okazało, Karol III został namaszczony tym samym olejem, co królowa Elżbieta II w 1953 roku. 

Więcej o: